Acil servise bir yıl içinde başvuran adli vakalarınmevsimsel olarak geriye dönük incelenmesi
Backward review of forensic cases admitted to the emergency service in one year seasonally
  1. Tez No: 611563
  2. Yazar: SEVCAN LEVENT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL PAMUKÇU GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, İlk ve Acil Yardım, Forensic Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ülkemizde adli olguların önemli bir kısmı ilk olarak acil servislere başvurmaktadır. Bu çalışmada acil servise başvuran adli olguların aylara ve mevsime göre dağılımı ve hava koşullarıyla acil servise adli vaka başvuruları arasında ilişki olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Acil servise 01 Temmuz 2012 – 30 Haziran 2013 tarihleri arasında başvuran 3626 adli olgunun dosyaları retrospektif olarak taranarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen verilerle adli olgu olarak değerlendirilen, travma, trafik kazası, iş kazası gibi olguların mevsimsel bir dağılım gösterip göstermediğini, belli zamanlarda bazı adli olguların daha fazla veya az görülüp görülmediğini tespit etmeyi amaçladık. Bu çalışma ile hastanemizin adli olgu yükü ve olgu türlerine göre dağılımı tespit edilmiştir. Çalışmamızda yapılan adli vaka başvuruların % 74.1'i erkek ve % 25.9'u ise kadınlar oluşturmaktadır. Katılımcıların % 74.2'si 40 yaş ve altında iken % 23.9'u 41- 64 yaş arasında ve % 1.9'u ise 65 yaş ve üzerinde bulunmuştur. Çalışmamızda adli olgu olarak gelen hastaların en fazla başvuru nedeninin trafik kazaları olduğu ve bunu iş kazalarının takip ettiği görülmektedir. Tüm aylarda yapılan adli vaka başvurularına bakıldığında, adli başvuruların en sık Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında olduğu ve en az başvurunun ise Şubat ayında olduğu saptanmıştır. Başvuruların mevsimsel dağılımı incelendiğinde, en sık yaz mevsiminde başvuru olduğu görülmüştür. Geliş saatine göre adli vaka başvuruları incelendiğinde en fazla başvurunun 16:00-23:59 saatleri arasında olduğu görülmüştür. Yaptığımız çalışmada hastaların hastaneye başvuru yapıldığı anda % 85'inde hava açık iken % 3.2'sinde hava kapalı ve % 11.8'inde hava yağışlıdır. Hastaların müracaat ettiği andaki hava durumu ile başvuru nedeni arasındaki ilişki incelendiğinde açık havada ve yağışlı havada en çok trafik kazası nedeniyle başvuru olduğu görülmektedir. Başvuru anında hava durumu kapalı olan hastaların ise en sık iş kazası nedeniyle müracaat ettiği görülmüştür. v Bizim çalışmamızda meteorolojik veriler ile başvuru nedeni arasındaki ilişkiye bakıldığında rüzgâr ile başvuru nedeni arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmazken; hava sıcaklığı, hissedilen hava sıcaklığı ve nem miktarı ile başvuru nedeni arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yaptığımız çalışmada ilk Hb değeri ile sonuç arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır ancak ilk WBC değeri ile sonuç arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Yatarak tedavi olanların WBC ortalaması tamamlanmayan ve taburcu olanlardan anlamlı derecede daha büyüktür. Acil servise başvuru nedenine göre istenen görüntüleme sayılarına bakıldığında darp, kesici delici alet yaralanması, iş kazaları ve intiharlarda daha çok bir çeşit görüntüleme tetkiki istendiği görülmüştür. Trafik kazalarında daha çok 3 ve daha fazla tetkik istenmiştir. Hastaların % 8.7'sinin tedavisi acil serviste tamamlanmamış iken, % 2.5'i yatarak tedavi edilmiş ve % 88.8'i ise taburcu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country an important portion of forensic patients are initially admitted to the emergency departments. In this study our aim is to determine the distribution of forensic patient admissions to the emergency room over months and seasons and whether there is a relation between weather conditions and forensic patient admissions to the emergency room. Data was obtained from a retrospective review of 3626 forensic cases that are admitted to our emergency room between July 1, 2012 and June 30, 2013. Using the data, our aim is to determine whether the cases that are considered as forensic cases such as trauma, traffic accident, work accident has a seasonal pattern and whether among these cases some have a higher frequency than the others at specific time periods. With this study forensic case load of our hospital and its distribution among case types has been determined. In our study 74.1% of the applicants were male while 25.9% were women. 74.2% applicants were at the age of 40 or younger while 23.9 % were between 41 and 64 and 1.9% were of age 65 or above. Our study showed that the most common reason for presentation is traffic accidents which are followed by work accidents. The forensic case presentations were more common in May, June and July and least common in February. When evaluated on seasonal level it is found that more patients present during summer months. When forensic applications are analyzed according to the time of arrival the busiest times were between 4:00 pm and midnight. When we looked at the weather conditions in our study we found that, at the time of arrival 85% of the time it was open skies, 3.2% cloudy and 11.8% it was rainy or snowy. When looked at the relationship between weather conditions at the time of admission and the reason for emergency room hospitalization we found that traffic accidents are more common in rain or snowfall or with clear skies. The most common cause of patient admission during cloudy weather is work accidents. vii In our study when we looked at the relationship between weather conditions and admission cause, no statistically significant relationship was found with wind but a statistically significant relationship is found between admission cause and temperature, and humidity. Although there is no statistically significant difference between initial Hb values and the endpoint of patients was found in our study, the relationship between initial WBC values and end point of patients were statistically significant. Average in patient WBC values is significantly higher than that of discharged patients and patients who did not complete their treatment. When we look at the imaging requests by admission reasons assault, stab wound, work accident and suicide cases are usually evaluated by only one mode of imaging request while this number is 3 or more for traffic accidents. In our sample treatments of 8.7% of the patients are completed in the emergency room, 2.5% are admitted as in patients and 88.8% of the patients are discharged.