Açık kaynak kodlu CBS yazılımlarının gayrimenkul yönetim sisteminde kullanımı pirgis örneği
Use of open source GIS software in real estate management system pirgis example
- Tez No: 611564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ÜSTÜNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile bilgi sistemleri entegre çalışarak hizmetlerin verimli, hızlı ve yüksek doğrulukta yapılmasındaki en önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Güncel yazılım teknolojileri ile Yönetim Bilişim Sistemi, Coğrafi Bilgi Sistemi ve diğer bilgi sistemlerinin haberleşmeleri sayesinde mekânsal sorgulama ve analizler kullanılarak gayrimenkul portföylerini yönetmek kaçınılmaz bir gereksinim haline gelmiştir. Gayrimenkul yöneticilerinin sahip oldukları mevcut veriler ile Gayrimenkul Yönetim Sistemi kurma ve portföy ile ilişkili konumsal verileri bu sistemde yönetebilmeleri için nitelikli personel, maddi yetersizlikler, eksik veriler gibi ciddi engeller bulunmaktadır. Bu kapsamda Gayrimenkul Yönetim Sistemi'nin kurulum süreçlerinde maddi olanakların verimli kullanılması ve isabetli kararlar alınması çok önemlidir. Ülkemizde ve dünyada gayrimenkul verilerinin yönetiminde genellikle satış veya müşteri takibi odaklı ve metinsel veriler içeren ticari yazılımlar kullanılmaktadır. Hatta çoğu gayrimenkul şirketleri bu tür yazılımlar kullanmayarak iş-işlemlerini ilan siteleri üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu durumun sonucu olarak gayrimenkul yöneticileri portföylerini yönetirken sahip oldukları veriyi kullanamamakta, analiz edememekte, birden fazla yazılıma ihtiyaç duymakta, ek çalışma veya bilgi ile veri üretmekte ve maddi kaynaklarını israf etmektedir. Kurulacak Gayrimenkul Yönetim Sistemi'nde açık kaynak kodlu yazılımların kullanılması ile gayrimenkul yöneticilerinin kendi maddi ve insan kaynaklarını; bilgi üretmek, yönetmek ve kaliteli hizmete dönüştürülmesi sağlanacaktır. Ayrıca Dünya'da ve Türkiye'de kullanım alanları veya örnek çalışmalar aktarılmıştır. Uygulamada Pirgis örneğinde olduğu gibi örnek gayrimenkul portföyleri ve açık kaynak kodlu yazılımlar ile bu portföylerin yönetilmesini sağlayan bir uygulama geliştirilmiştir. Sonuç olarak gayrimenkul portföylerinin açık kaynak kodlu yazılımlar ile Gayrimenkul Yönetim Sistemi'nde kayıt edilebildiği, konumsal analizler veya sorgulamalar ile yönetilebildiği ve gerektiğinde diğer kurum veya yazılımlar ile veri paylaşımında bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, information systems have become integrated with one of the most important tools for efficient, fast and high accuracy services. Management of real estate portfolios using spatial inquiry and analysis has become an inevitable necessity thanks to the communication of Management Information System, Geographic Information System and other systems with current software technologies. In order for real estate managers to establish the Real Estate Management System with the existing data they have and to manage the spatial data related to the portfolio in this system, qualified personnel, financial deficiencies, incomplete data as serious obstacles. In this context, it is very important to use the financial opportunities efficiently and make the right decisions in the installation processes of the Real Estate Management System. In our country and in the world, real estate data management is mostly based on commercial software with sales and textual data. In fact, most real estate companies do not use this type of software to perform business-transactions through ad sites. As a result of this situation, real estate manager cannot use their data while analyzing their portfolios, need more than one software, produce data with additional work or information and waste their material resources. By using open source software in the Real Estate Management System to be established, real estate managers can use their own material and human resources; produce, manage and convert information into high quality services. In addition, samples or land use studies in the world and Turkey were transferred. In the application, as in the case of Pirgis, an application was developed to manage these portfolios with sample real estate portfolios and open source software. As a result, it has been observed that real estate portfolios can be registered in the Real Estate Management System with open source software, managed through spatial analyzes or inquiries and shared with other institutions or software when necessary.