dökme demir imalatında açığa çıkan fan tozunun çimento harcının mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisi
Effects on mechanical and physical properties of cement mortar of released fan dust in the process of fabrication with foundry iron
  1. Tez No: 611573
  2. Yazar: DEMET KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TANER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Küreselleşen dünya ortamında insan nüfusunun hızlı artışı, doğal kaynakların hızla tükenmesi ve yanlış kullanılması gibi sorunlar beraberinde ortaya çıkan atık bertarafı sorunu alternatif yöntemleri de beraberinde getirmiştir. Çevreye duyarlı, daha sürdürülebilir bir dünya düzeni için atık maddelerin geri dönüştürülmesi ve geri kazanımı çalışmaları gün geçtikçe önemini artırmaktadır. Bu çalışma kapsamında döküm fabrikalarının bir atığı olan atık fan tozunun harç numuneleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Atık fan tozu ağırlıkça %5,10,15 ve 20 oranlarında çimento yerine kullanılarak elde edilen numuneler üzerinde basınç dayanımı, eğilme dayanımı, su emme, kılcal su emme testleri ile büzülme ve genleşme miktarlarının hesabı gerçekleştirilmiştir. 400,500 ve 600°C sıcaklığa maruz bırakılmaları sonucu ortaya çıkan ağırlık ve basınç dayanım kayıpları incelenmiştir. Gerçekleştirilen deneyler neticesinde % 5 atık fan tozu ilavesinin, atık fan tozu içermeyen kontrol numunelerine yakın sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Artan atık fan tozu oranlarında elde edilen sonuçlar, kontrol numunesi deney sonuçlarından daha düşük değerler vermiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalized world environment, problems such as the rapid increase of the human population, the rapid depletion of natural resources and the misuse of these problems have led to alternative disposal methods. Efforts for recycling and recovery of waste materials are becoming more and more important for an environmentally conscious, more sustainable world order. In this study, the effect of waste casting sand, which is a waste of casting factories, on mortar samples was investigated. The compressive strength, flexural strength, water absorption, capillary water absorption tests were calculated on the samples obtained by using waste casting sand at the rate of 5,10,15 and 20% by weight instead of cement. weight and compressive strength losses resulting from exposure to 400,500 and 600 ° c were investigated. As a result of the experiments performed, it was observed that the addition of 5% waste casting sand yielded results similar to the control samples without waste casting sand. The results obtained with increasing waste casting sand rates gave lower values than the control sample test results.