Cerattepe-Artvin volkanojenik masif sülfit yatağının (O-D-S-Cu) izotop jeokimyası ve Re-Os jeokronolojisi
Isotope (O-D-S-Cu) geochemistry and Re-Os geochronology of Cerattepe-Artvin volcanogenic massive sulfide deposit
- Tez No: 611583
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Cerattepe Volkanojenik masif Sülfit yatağının yüzey kayaç örneğinin ortalama element değerleri Co (75 ppm), Cu (249 ppm), Zn (190 ppm), Mo (296 ppm), Sb (74 ppm), W (508 ppm), Pb (987 ppm) ve As (2860 ppm)'in yüksek değerlerle karekteristik iken, Ni, Sn, Te, Cs, Hg, Tl ve Bi'un düşük değerler sergilemektedir. Cerattepe VMS yatağının üzerindeki oksit zonunun oluşumunda etkili olan hidrotermal çözeltideki su kuvars δ18O =7.93-10.82‰, ve δD = -78 ile -68 arasında değişen değerleri ile magmatik-hidrotermal kökenlidir. Yüzey tüm kayaç örneklerinden ayrılan sülfür mineralindeki δ 34 S oranları -3 ile + 12 ‰ arasında değişirken, karot örneklerinden ayrılanan sülfür minerallerindeki δ 34 S oranları ise -5 ile 0 ‰ arasında olup S'ün kaynağı için magmatik köken ileri sürülebilir. Cerattepe VMS Yatağı δ 65Cu izotop oranları dağılımlarından dolayı üç zona ayrılabilir. Bunlar; Oksit Zonu -2.59‰, Zenginleşme Zonu (2.23-1.73‰), Birincil Zon 0.71-0.41‰ arasında olduğu, Ancak Cerattepe VMS Yatağında ikincil bir oksit zonunun olduğu CTD-117 nolu sondajın 77-81.70 m aralığındaki CT-15 nolu örneğinin py+cp±cv mineral parajenezindeki δ65Cu izotop oranı -3.59‰, iken cp+py mineral parajenezinde ise – 2.93‰ değeri hesaplanmıştır. Cerattepe sondaj karot örnekelerindeki sülfür minerallerinin 187 Os / 188Os – 187 Re / 188Os diyagramında izokron yaşı ise 62 My ±3 My olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Average main and trace element data are characterized in Co (75 ppm), Cu (249 ppm), Zn (190 ppm), Mo (296 ppm), Sb (74 ppm), W (508 ppm), Pb (987 ppm) and As (2860 ppm) by high value, wheras, Ni, Sn, Te, Cs, Hg, Tl and Bi represented in low value at outcrop samples. δ18O =7.93-10.82‰, and δD = -78 and -68 from gaunge quartz minerals from Cerattepe VMS deposit represent magmatic-hydrothermal source in formation of leached cap. δ 34 S ratio -3 and + 12 ‰ from outcrop samples, and -5 and 0 ‰ from drill core sulphide mineral separates represent magmatic origin. δ 65Cu ratio from Cerattepe VMS deposits has been grouped in thre zones. Those are leached Cap with -2.59‰, 2.23 and 1.73‰ in Enrichment Zone, and 0.71 and 0.41‰ in Primary zone. However, Cerattepe deposit has second leached zone described with 3.59‰, in py+cp±cv paragenesis and - 2.93‰ in cp+py mineral pair from sample number CT-15 in CTD-117 drill core. 187Os/188Os–187Re /188Os ratio from drill core samples of Cerattepe VMS deposits gives 62 Ma ±3 Ma isochron age.