Hemşirelik öğrencilerinin erken yaş evliliklere ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determination of the views of nursing students about early marriage
- Tez No: 611591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA GÜNER EMÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma, hemşirelik öğrencilerinin erken yaş evliliklere ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemini, Ocak-Mart 2019 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi İçel Sağlık Yüksekokulu ve Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim gören toplam 508 hemşirelik bölümü öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama araçları uygulanmadan önce gerekli etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın verileri, konuya ilişkin literatür taraması sonucunda öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri, ebeveynlerine ilişkin özellikleri ve erken yaşta yapılan evliliklere ilişkin sorulardan oluşan veri toplama formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, yüzde değerler ve ki kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma dahilinde olan öğrencilerin yaş ortalamaları 20,8±2,30'dır. Öğrencilerin %28,7'si birinci sınıfta öğrenim gördüğü, %61,4'ü kadın olduğu, tamamına yakınının (%82,9) Güneydoğu Anadolu Bölgesinde doğduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin yarısından fazlasının (%63) Medeni Kanuna göre evlilik yaşını 18 yaş ve üzeri olarak ifade ettikleri saptanmıştır. Öğrencilerin tamamına yakınının (%96,3) erken yaşta yapılan evlilikleri doğru bulmadıkları belirlenmiştir. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin %88'i erken yaş evliliklerin toplumsal bir sorun olduğunu, %81,9'u erken evliliklerin öğrenim düzeyi düşük ailelerle görüldüğünü, %86,8'i gençlerin eğitim hayatını engelleyeceğini, %81,1'i kadın sağlığını olumsuz etkileyeceği görüşüne katıldıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive study in order to determine the opinions of nursing students about early marriages.The population of the study consisted of 720 nursing students studying at Mersin University School of Health and Faculty of Nursing between January-March 2019.Necessary ethical committee approval and institutional permission were obtained before data collection tools were applied. The data of the study was collected by using a questionnaire form consisting of questions about the socio-demographic characteristics of the students, their characteristics about their parents and their opinions about early age marriage. The data obtained were evaluated using mean, standard deviation, minimum and maximum values, percentage values and chi-square test.The mean age of the nursing students in the study is 20.8 ± 2.30. It was determined that 28.7% of the students were first-year students, 61.4% were female students and almost all of the students (82.9%) were born in the Southeastern Anatolia region.Almost all of the nursing students (96.3%) disapproved early age marriages. 88% of them regarded them as a social problem, 81.9% thought that they occured in the families with low level of education; 86.8% agreed that they would prevent the education life of the young and 81.9% agreed that they had negative effects on women's health.