İstanbul havalimanı iç mekanlarında yapay ahşap kullanımı: Kompakt laminat örneği
The use of artificial wood in Istanbul airport interiors: Sample of compact laminate
- Tez No: 611603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCRAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ahşap doğal görüntüsü, renk ve dokusundaki sayısız çeşitliliği ile iç mekân tasarımında en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Ahşap diğer malzemelerden farklı olarak biyolojik bir üründür. Her bir ahşap malzemenin görünümü, özellikleri ve performansı birbirinden farklıdır. Kaynağı yenilenebilen tek yapı malzemesi olan ahşap; yaşayan ve doğal yapısı sayesinde insan doğasına en yakın malzemedir. Bu sebepten dolayı iç mekân algısında ahşap malzemenin yeri incelenmiş ve kullanıcının ahşap malzemeyi nasıl algıladığı ve kullanıcı üzerinde bıraktığı etkilerin anlaşılmasına yönelik araştırma yapılmıştır. Gerçekleştirilen çalışma toplamda giriş ve sonuç bölümleri de dahil olmak üzere 6 bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın amacı, önemi ve çalışmanın girişine yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde havalimanı genel bilgilerine, havalimanı işletmeciliğine ve havalimanı işletmeciliği mülkiyet yapılarına değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde iç mimarı açıdan ahşap malzemeler ve güncel yaklaşımlar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde İstanbul Havalimanı ahşap işler projesinde uygulanan yöntem ve materyal ile birlikte çalışmanın yönteminden bahsedilmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde havalimanlarında ahşap işler projesine bir örnek verilmiş ve resimler ile desteklenmiştir. Çalışmanın son bölümü olan altıncı bölümde ise çalışma sonucu elde edilen bulgular yorumlanarak genel bir değerlendirmede bulunularak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wood is one of the most preferred materials in interior design with its natural appearance, color and texture. Unlike other materials, wood is a biological product. The appearance, characteristics and performance of each wood material are different. Wood is the only building material whose source is renewable; Thanks to its living and natural structure, it is the closest material to human nature. For this reason, the place of the wooden material in the perception of interior space was examined and the research was made to understand how the user perceives the wooden material and the effects it has on the user. The study consists of 6 chapters including introduction and conclusion sections. In the first part of the study, the aim, importance and brief introduction of the study are given. In the second part of the study, general information of airport, airport management and airport management property structures are mentioned. In the third part of the study, wooden materials and contemporary approaches are discussed. In the fourth part of the study, the method and material applied in an exemplary airport timber project are discussed. In the fifth part of the study, an example of the wooden works project at the airports is given and supported with pictures. In the last part of the study, in the sixth chapter, the findings of the study were interpreted and a general evaluation was made.