Caps benzeri hastalıklarda moleküler genetik değişimler ve fenotipe etkisi
Molecular genetic changes and phenotypic effects in caps-like diseases
- Tez No: 611610
- Danışmanlar: PROF. DR. AFİG BERDELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ailesel soğuk otoinflamatuvar sendrom-2 (FCAS2), kromozom 19q13 üzerindeki, NLRP12 genindeki heterozigot mutasyondan kaynaklanır.Eklem ağrısı, kas ağrısı, ateş, titreme, ekstremitelerin şişmesi ve soğuk algınlığına maruz kaldıktan sonra konjunktivit ile ilişkili tekrarlayan makülopapüler döküntü atakları ile karakterize bir otozomal dominant sistemik inflamatuar hastalıktır. Ailesel soğuk otoinflamatuvar sendromu 3 (FCAS3), kromozom 16q23 üzerindeki PLCG2 geni içinde heterozigot mutasyonlarla oluşuyor.Kronik ürtiker, eritem ve soğuk algınlığına cevaben pruritis gelişimi ile karakterize bağışıklık disregülasyonu ile seyreden bir hastalıkdır.Ailesel soğuk otoinflamatuvar sendrom-4 (FCAS4), kromozom 2p22 üzerindeki NLRC4 genindeki heterozigot mutasyondan kaynaklanır.Bu gendeki mutasyonlar, infantil enterokolit ile otoinflamasyona neden olur. Bu çalışmada FCAS2, FCAS3, FCAS4 sendromu hastalıklarının nedensel genleri olan NLRP12, PLCG2, NLRC4 genlerinin DNA dizisinde saptanan tüm nükleotid yer değişimlerinin incelenmesinin değerlendirilmesi ve genotip/fenotip ilişkisinin, protein yapısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ayrılıkta her gende olan mutasyonlar saptanmıştır. Çalışmamızda FCAS2, FCAS3, FCAS4 sendromlu hastalıkla ilişkili NLRP12, PLCG2 ve NLRC4 geninde saptanan mutasyonlar incelenmiştir. NLRP12 geninde 10 hastada, PLCG2 geninde 9hastada, NLRC4 geninde 6 hastada DNA dizisinde mutasyona sebep olan tüm nükleotit yer değişimleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Familial cold autoinflammatory syndrome-2 (FCAS2) results from a heterozygous mutation in the NLRP12 gene on chromosome 19q13. It is an autosomal dominant systemic inflammatory disease characterized by recurrent maculopapular rash attacks associated with conjunctivitis after joint pain, muscle pain, fever, tremors, swelling of the extremities and colds. Familial cold autoinflammatory syndrome 3 (FCAS3) is formed by heterozygous mutations in the PLCG2 gene on chromosome 16q23. Chronic urticaria is a disease characterized by immune dysregulation characterized by the development of pruritis in response to erythema and colds. Familial cold autoinflammatory syndrome-4 (FCAS4) results from a heterozygous mutation in the NLRC4 gene on chromosome 2p22. Mutations in this gene cause autoinflammation with infantile enterocolitis. In this study it is aimed to evaluate the investigation of all nucleotide changes in the DNA sequence of the causal genes of NLRP12, PLCG2, NLRC4 genes of FCAS2, FCAS3, FCAS4 syndrome and to evaluate the relationship between genotype / phenotype and protein structure. For this purpose mutations in each gene were determined. In our study, the mutations were studied detected in the NLRP12, PLCG2 and NLRC4 genes related to the disease with FCAS2, FCAS3, FCAS4 syndrome. All nucleotide displacements causing mutation in the DNA sequence were determined in 10 patients in the NLRP12, in 9 patient in the PLCG2, in 6 patients in the NLRC4 gene.