Taze, dondurulmuş ve işlenmiş kara midyelerdeki (Mytilus galloprovincialis) mikrobiyal yükün tespiti ve vibrio türlerinin real-time PZR metodu kullanılarak belirlenmesi
Determination of the microbial load in fresh, frozen and processed black mussels (Mytilus galloprovincialis) and detecting of vibrio species by using real-time PCR method
- Tez No: 611624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşleme Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada taze, dondurulmuş ve işlenmiş kara midyelerdeki (Mytilus galloprovincialis) deniz kaynaklı olan Vibrio türlerinin Real-Time PZR analiz kiti ile tanımlanması, bakteri sayılarındaki mevsimsel değişikliklerin gösterilmesi ve işlendiği yerlerde gıdaya tekrar bulaşma olup olmadığının saptanması hedeflenmiştir. Bu amaçla Çandarlı ve İzmir Körfezi'ndeki farklı noktalardan alınan (Bostanlı, Narlıdere, Urla ve Mordoğan) 180 taze midye örneği, Bornova ilçesi semtlerinden temin edilen 180 midye tava örneği ve midye dolma örneği ile 4 farklı süpermarketten toplanan 36 dondurulmuş midye örneği incelenmiştir. Örneklerin hiçbirinde V.vulnificus ve V.cholerae bakterilerine rastlanılmamıştır. Analiz edilen toplam 576 örneğin 54'ünde (%9,4) V.parahaemolyticus tespit edilmiştir. Mevsimsel açıdan bakıldığında hem taze midye örneklerinde hem de midye dolma örneklerinde V.parahaemolyticus'a yaz ve sonbahar aylarında rastlanıldığı tespit edilmiştir. Analiz edilen toplam 576 örneğin 27'sinde (%4,7) Salmonella spp., 19'unda (%3,3) Listeria monocytogenes tespit edilmiştir. Özellikle bakteriyel yükü fazla olan yaz aylarında bu ürünlerin çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde hastalık yapabileceği göz önünde bulundurularak midyelerin hasat edildiği bölgelerde denetimlerin bu aylarda sıklaştırılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to identify the marine-derived Vibrio species in fresh, frozen and processed black mussels (Mytilus galloprovincialis) with the Real-Time PCR analysis kit, to show seasonal changes in bacterial counts and to determine whether there is re-contamination in the places where they are processed. For this purpose taken from Çandarlı and Izmir Bay in from various points (Bostanlı, Narlıdere, Urla and Mordoğan) 180 fresh mussel samples, Bornova obtained from the town district 180 fried mussels sample and collected from four different supermarket mussel samples 36 frozen mussel samples were examined. None of the samples has not been observed in the V.vulnificus and V.cholera bacteria. V. parahaemolyticus was detected in 54 (9.4%) of the total 576 samples analyzed. When viewed from the angle of seasonal fresh mussels it has been found that in both examples seen in the summer and autumn months V.parahaemolyticus example stuffed mussels. Salmonella spp. was detected in 27 (4.7%) of 576 samples. Listeria monocytogenes were detected in 19 (3.3%) of 576 samples. Especially in the summer months with a high bacterial load, these products may cause disease in children and individuals with weak immune system, it is necessary to increase the frequency of inspections in these months.