Kronik hastalığı olan çalışanlarda iş verimliliği ile ilişkili faktörlerin incelenmesi
Factors affecting the work efficiency in employees with chronic disease
- Tez No: 611649
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA MUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, kronik hastalığı olan çalışanların iş verimliliğini etkileyen faktörleri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya, bir belediyede çalışan 143 çalışan (K/E: 21/122, ort. yaş: 44,75±6,94) dahil edilmiştir. Veriler; kişisel bilgiler, İş Üretkenliğinde ve Faaliyetlerde Azalma Anketi (WPAI) ve Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçekleri (STAI) ile ilgili olarak yapılandırılmış bir anket formu ile toplanmıştır. Bulgular: Araştırma grubunun en az 1 kronik hastalığı olduğu ve hastalık sürelerinin 9,17±9,5 yıl olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the factors affecting the productivity of the workers with chronic diseases. Materials and Methods: In this cross-sectinal study, 143 employees (F / M: 21/122, mean age: 44.75 ± 6.94 years) working in a municipality were included. Data were collected by a structured questionnaire regarding personal information, Work Productivity and Activity Impairment Questionnaire (WPAI) and State and Trait Anxiety Scales (STAI). Results: It was determined that the study group had at least 1 chronic disease and the duration of the disease was 9.17 ± 9.5 years.