İngiltere'nin Kıbrıs politikası (1878-1914)
Britains Cyprus policy (1878-1914)
  1. Tez No: 61166
  2. Yazar: HACI BAYRAM SOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu tezde, İngiltere'nin Kıbrıs'a olan ilgisi ve 1878 yılından itibaren adada kurulan İngiliz idaresi ele alınmaya çalışılmıştır. Tezin kapsadığı konular, Kıbrıs'ın kısa bir tarihçesi, İngiltere'nin emperyal ve Doğu Akdeniz politikaları, adanın İngiltere için önemi, Kıbrıs'ın İngiltere'ye devrini sağlayan gelişmeler ve 1878 yılından itibaren adada kurulan İngiliz idaresi şeklinde özetlenebilir. Bu tezin hazırlanması sırasında, mümkün olduğunca Türkçe ve yabancı dildeki (Almanca ve İngilizce) kaynaklar kullanılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, İngiltere'nin zaman zaman ticari ve siyasi menfaatlerini korumak amacıyla farklı bölgelerde üs elde etme politikası Kıbrıs örneğinde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This thesis deales with the British policy towards Cyprus and its administration established in the island from 1878 onwards. The thesis discusses the following topics: A short history of Cyprus, the imperial and Eastern Mediterranean policy of Britain, the importance of the island for Britain, the developments that caused Cyprus' transfer to England, and the British administration established in the island from 1878 onwards. During the preparation of the thesis, we tried to use Turkish and foreign (German and English) sources as far as possible. Finally, this thesis analyses the example of Cyprus as a case study for the British policy of securing military bases in different countries to defend her interests at various times.