Kod indeks modülasyon tabanlı işbirlikli uzaysal modülasyon
Cooperative spatial modulation based on code-index modulation
- Tez No: 611665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Telsiz haberleşme sistemlerinde, insan yapımı veya çevresel yapılardan dolayı iletilmek istenen sinyalde alıcıda sönümlemeler meydana gelmektedir. Bu durum sistem performansını kötü etkilemektedir. Ayrıca, günümüz teknolojisinin gelişmesiyle veri iletim hızındaki artışa ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu artışa karşın enerji harcaması da azaltılması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu temel sorunların önüne geçebilmek ve ayrıca enerji verimli sistemlerin önerilmesi kullanıcılar açısından büyük önem taşımaktadır. Veri hızını artırabilmek için, uzaysal modülasyon (SM) ve kod indeks modülasyonlarının (CIM) birleştirilip, bunlara ek olarak işbirlikli sisteme uyarlanması yapılarak veri hızınının arttırılması, sönümlemelerin etkisinin en aza indirgenmesi ve enerji verimliliği sağlayan sistem modeli bu tezde önerilmiştir. Bu doğrultuda SM, CIM ve işbirlikli sistemler ayrı ayrı ele alınmış ve tek bir sistem modelinde birleştirilerek CCIM-SM sistem modeli önerilmiştir. Tezde elde edilen sonuçlar ile önerilen bu tekniğin hem daha iyi performansa sahip olduğu, hem daha hızlı bir iletişim sağlandığı ve ayrıca enerji verimli bir teknik olduğu gösterilmiştir. Bu sayede, bu çalışmanın yeni nesil haberleşme sistemlerine olumlu bir katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In wireless communication systems, fading occurs in the signal to be transmitted due to man-made or environmental effects. This affects system performance adversely. Moreover, with the development of today's technology, the need for an increase in the speed of data transmission increases day by day. Despite this increase, it is inevitable that energy expenditure should be reduced. In order to avoid these basic problems and to propose energy efficient systems, it is very important for the users. In order to increase the data rate, spatial modulation (SM) and code index modulations (CIM) are combined and adapted to the cooperative system to increase the data rate, minimize the effect of damping and energy efficiency is proposed in this thesis. In this direction, SM, CIM and cooperative systems are handled separately and CCIM-SM system model is proposed by combining them into a single system model. With the results obtained in the thesis, it has been shown that this technique has both better performance and faster communication and also it is an energy efficient technique. In this way, it is predicted that this study will make a positive contribution to the next generation communication systems.