Yoğun makine tipi haberleşmesinde yenilikçi çoklu erişim yöntemlerinin tasarımı
Design a novel multiple access scheme for massive machine type communication
  1. Tez No: 670775
  2. Yazar: FERDİ TEKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ENGİN AYTEN, PROF. DR. LÜTFİYE DURAK ATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tezde, 5G ve ötesi ile daha da önemli hale gelmiş makine türü haberleşme ve NOMA teknikleri incelenmiştir. Yüksek aşırı yüklenme oranı, spektral verimlilik, mevcut sistemlerde kullanılabilirlik ve BER performansı nedeniyle SCMA yöntemi, MTC için uygun bir aday olarak kabul edilmiş ve derinlemesine çalışılmıştır. SCMA yöntemi literatürde incelenmiş, matematiksel olarak türetilmiş, gerçeklemesi yapılmıştır. Yapılan gerçeklemeler ile SCMA tekniği için kritik olan kod kitabı tasarımının yapılmasında kullanılacak farklı yöntemler önerilmiştir. SCMA için karşılaştırmalar ve benzetimler yapılmıştır. Bu çalışmalar sonrasında indeks modülasyonu destekli SCMA (SCMA-IM) isimli yeni bir erişim tekniği önerilmiştir. Bu yöntem matematiksel olarak türetilmiş, alıcı verici yapıları gerçeklenmiş ve mevcut benzer yöntemlerle karşılaştırılmıştır. SCMA-IM tekniğinin yeni ve güçlü yönleri gerçeklemeler ve benzetimlerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, machine type communication and NOMA techniques, which have become more important with 5G and beyond, are examined. Due to high overloading rate, spectral efficiency, usability on existing systems and BER performance, SCMA method has been considered as a suitable candidate for MTC and studied thoroughly. The SCMA method has been examined in the literature, mathematically derived and implemented. Different methods are proposed to be used in codebook design, which is critical for the SCMA technique with the implementations. Comparisons and simulations have been made for SCMA. After these studies, a novel access scheme named SCMA (SCMA-IM) with index modulation was proposed. This method is mathematically derived, transceiver structures implemented and compared with existing similar methods. The novel and strong aspects of the SCMA-IM technique have been demonstrated with implementations and simulations.