Dönüşümcü liderliğin iş tatmini üzerine etkisi: Spor bilimleri fakülteleri akademik personeli üzerinde bir uygulama
The effect of transformational leadership on job satisfaction: An application on academic staff in faculties of sport sciences
- Tez No: 611669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dönüşümcü liderlik ve iş tatmini literatürde en çok dikkat çeken konular arasında yer almaktadır. Bunun nedeni her iki konunun çalışanların performansı üzerinde oynadığı rolden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, dönüşümcü liderliğin Spor Bilimleri Fakültelerinde çalışan akademik personellerin iş tatmini üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Veriler Ankara Gazi, Aydın Adnan Menderes, Elazığ Fırat, Erzurum Atatürk, Malatya İnönü ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde görev yapan 208 akademik personelden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, dönüşümcü liderliği ölçmek için Bass ve Avolio'nun“Multifactor Leadership Questionnaire (MLQ)”ölçeğinin Bolat (2008) tarafından otelcilik sektöründe uygulanan dönüşümcü liderlik kısmı kullanılmıştır. İş tatminini ölçmek için, Chang ve Chang (2007) tarafından geliştirilen iş tatmini ölçeği kullanılmıştır. İstatistiki analiz olarak betimleyici istatistik, pearson korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transformational leadership and job satisfaction are among the most notable issues in the literature. This is due to the important role that both issues play on the performance of employees. The aim of this study was to investigate the effect of transformational leadership on the job satisfaction of academic staff working in the Faculties of Sport Sciences. The data were obtained from 208 academic staff working in Ankara Gazi, Aydın Adnan Menderes, Elazığ Fırat, Erzurum Atatürk, Malatya İnönü ve Muğla Sıtkı Koçman University. In order to measure the transformational leadership, the transformational leadership part of Bass and Avolio's“Multifactor Leadership Questionnaire (MLQ)”scale was used. In order to measure job satisfaction, the job satisfaction scale developed by Chang and Chang (2007) was used. For this study, descriptive statistics, pearson correlation, and regression analyses were used.