Stres üriner inkontinans cerrahisi ile eş zamanlı yapılan pelvik organ prolapsus cerrahisinin tedaviye etkisi
The impact of concurrent midurethral sling operati̇on with/without pelvic organ prolapsus surgery
- Tez No: 611689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN SEYFİ, AKSAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Midüretral sling ile eş zamanlı olarak yapılan pelvik organ prolapsusu onarımının başarıya ve komplikasyonlara etkisinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Mayıs 2012 ve Şubat 2015 arasında ürodinamik olarak stres üriner inkontinans tanısı alan, midüretral sling operasyonu geçirmiş 300 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar sadece TOT yapılanlar, TOT+POP yapılanlar, sadece TVT ve TVT+POP yapılanlar olmak üzere hastalar dört gruba ayrılmıştır. Retrospektif olarak hastaların operasyon öncesi ve sonrası birinci aydaki memnuniyetlerini gösteren Incontinence Impact Questionnaire-7 (IIQ-7) ve Urogenital Distress Inventory (UDI-6) anket formları hasta dosyalarından incelenerek kaydedilmiştir. Postoperatif stres tipi idrar kaçağı olmaması“başarı (cure)”, stres testin pozitif olması“başarısızlık (failure)”olarak belirlenmiştir. Komplikasyonlar kaydedilerek gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: TOT yapılan 112 hastanın 42'sine sadece TOT operasyonu, 70'ine TOT+POP onarımı yapılmıştır. TVT yapılan 188 hastanın 49'una sadece TVT operasyonu, 139 hastaya ise TVT+POP cerrahisi uygulanmıştır. Tüm popülasyonda yaş ortalaması 51,57±9,28 olarak saptanmıştır. Boy, kilo, VKİ, preop IIQ7, postop IDU6, IIQ7, MUCP, VLPP ve postoperatif rezidü açıcından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Sadece postop IUD6 sonuçlarında 1. grubun verilerinin 2.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluate the impact of concurrent midurethral sling operation with/without pelvic organ prolapsus surgery to outcome and complications. Materıals and Methods: This study was conducted in Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital, Ankara in May 2012 – February 2015 and, 300 patients diagnosed with stress urinary incontinance by urodynamic test and had midurethral sling operation with/without pelvic organ prolapsus surgery were conducted in this study. Patients were divided into four groups due to conducted surgery as: only TOT, TOT + POP, only TVT and TVT + POP. Outcomes of surgeries for each group were evaluated by using Incontinence Impact Questionnaire-7 (IIQ-7) ve Urogenital Distress Inventory (UDI-6) questionnaire preoperatively and in postoperative first month. Negative stress test results was defined as“Cure”and positive results was defined as“Failure”after surgery in first month. Outcomes and complications of each group were compared statistically. Results: Among 112 patients who had TOT surgery; 42 had only TOT and 70 had TOT + POP reparation. Among 188 patients who had TVT surgery; 49 had only TVT and 139 had TVT + POP reparation. Median age was 51,57±9,28. There were no significant difference in terms of height, weight, BMI, preoperative IIQ7, postoperative IDU6, MUCP, VLPP and postoperative residues between two groups (p>0,05).