Nedim Divanı'nın tahlili
  1. Tez No: 61169
  2. Yazar: ÖMER YARAŞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜREYYA A. BEYZADEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 736
Özet
Nedîm Dîvânı'nı tahlil etmeyi amaçlayan çalışmamız,“Giriş”ve“İnceleme”olmak üzere iki ana bölümden teşekkül etmektedir. Girişte Nedim'in hayatı, eserleri, şiirlerinin şekil ve muhteva hususiyetleri; söz, şiir ve şâir hakkındaki düşünceleri; eserinden hareketle yaradılışı ve tavırları; Dîvân' da geçen atasözleri ve deyimler verilmiştir. Din-Tasawuf, Cemiyet, İnsan ve Tabiat adı altmda dört bölümden oluşan inceleme kısmında ise şâirin bütün şiirleri tahlil edilerek, şahsî üslûp özelliklerinin ve eserin arka plânını oluşturan kültür unsurları ile çeşitli mefhumların tesbitine çalışılmıştır. Çalışmamız“Sonuç”,“Bibliyografya”ve“Dizin”bölümleriyle son bulmaktadır. »assa»
Özet (Çeviri)
Our study, the aim of which is to analyse Nedîm's Dîvân is composed of two main parts as“introduction”and“Analysis”. In the introduction the life of Nedîm, his works, the characteristics of the form and contents of his poems; his ideas related to word, poem and poet; his nature and temperament considering his works and the terse sayings and idioms in his works are consisted. In analysis part, which consists of four sections as Religion-Sufism, Society, Man and Nature all poems of the poet is analysed and it is tried to confirm his characteristic style specialities and cultural elements that form the background of the work. Our study is ends with the sections“Conclusion”,“Bibliography”and“Index”.