Nüfus artışına bağlı olarak yaşam alanı değişimi: Dar alanlı konutlar
Changes of living areas due to population increase: Narrow areas
- Tez No: 611780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCRAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında günümüz Türkiye koşullarında artan nüfus ve kentleşme oranına bağlı olarak artan konut ihtiyacı ve yapı alanlarının daralması ile ortaya çıkan dar alanlı konutlar incelenmiştir. Öncelikli olarak bize yön vermesi amacıyla nüfus akabinde mekân kavramları incelenmiştir. Bu bakış açısıyla literatür taraması yapıldıktan sonra küçülen mekanlarda toplumsal yapı göz önüne alınarak nasıl daha yaşanılabilir hale getirilir sorusuna cevap aranmıştır. Kullanıcının kimliği ve ihtiyacı doğrultusunda değişiklik gösteren dar alanlı konutlarda ortak sorun ve çözüme ulaşmak amaçlı anket çalışmasıyla desteklenmiştir. Sonuç olarak baktığımızda daralan konutlarda farklı kültürlerde ve farklı kullanıcı kimliğine göre değişen ihtiyaca bağlı olarak fonksiyonel çözümlere başvurulmaktadır. Bu bağlamda bu tip mekânlar tasarlanırken tasarımcının mekânda maksimum fayda sağlayacak şekilde çözüm önerisi ve mekân içerisinde kullanılmayan, ölü alanlar dahi fonksiyonel çözümler ile kullanışlı hale getirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, narrow houses which have appeared due to increasing population and urbanization rate, increasing housing needs and contraction of building spaces in present conditions of Turkey were examined. To give us a direction, firstly, population and then space were examined. After literature review with this viewpoint, the answer of the question that how reducing spaces can be made more livable considering the social structure in reducing spaces have been searched. In narrow houses varying according to user's identity and need, a survey was conducted in order to reach common problem and solution. As a result, functional solutions have been applied depending on the needs changing according to different cultures and different user identities. In this context, when designing such spaces, the designer needs to offer a solution for maximum benefit and needs to find functional solutions to the unused areas in the space and make them more useful.