Beşinci nesil ağlarda bilişsel radyo haberleşmesinin başarım analizi
Success analysis of cognitive radio communication in 5G networks
  1. Tez No: 611797
  2. Yazar: ERHAN DİRİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde beşinci nesil ağlarda bilişsel radyo haberleşmesinin başarım analizi ve teknolojisi anlatılmıştır. Birinci bölümde bilişsel radyo, spektrum kavramı ve beşinci nesil haberleşmeden kısaca bahsedilmiş ve bu alandaki çalışmaların günümüzde ne aşamada olduğuna değinilmiştir. Teknolojinin birinci nesil haberleşmeden (1G), beşinci nesil haberleşmeye (5G) hangi evrelerden geçtiğini anlatılmıştır. İkinci bölümde, bilişsel radyoda 5G uygulamalarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, bilişsel radyoda anten ve röle seçimi incelenmiş aynı zamanda kesinti ve hata olasılıkları anlatılmıştır. Son bölümde ise bu çalışmaların benzetim sonuçları, grafikler dahilinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, performance analysis of cognitive radio communication in fifth generation networks is explained. In the first part, cognitive radio, spectrum concept and fifth generation communication are briefly mentioned. The stages of the technology from first generation to fifth generation communication are explained. In the second part, fifth generation applications in cognitive radio are discussed. In the third part, antenna and relay selection in cognitive networks are examined, and also outage and error probability are explained. In the last section, simulation results are analyzed with graphs.