The investigation of the effect of metal type on the electrical properties of hybrid structure based on functional dye
Organik boya tabanlı hibrit yapının elektriksel parametrelerine metalin iş fonksiyonunun etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 611801
  2. Yazar: SABIHA ABDULLAH AHMED OMARBLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİFE GENÇER İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, farklı iş fonksiyonuna sahip beş ayrı metal ile organik bileşenli metal-yarıiletken aygıtlar üretildi. Metal ile yarıiletken arasına kaplanan fonksiyonel organik boyar fenol kırmızısı arayüzey tabakasının aygıt performansına etkisi incelendi. Üretilen aygıtların performansı akım-gerilim ve kapasitans-gerilim grafiklerinden elde edilen verilerin termiyonik emisyon, Norde ve Cheung denklemlerinde kullanılması ile incelendi. Diyotların elektriksel ölçümlerine dayanarak, bariyer yüksekliği, idealite faktörü n ve seri direnç gibi parametreler hesaplandı. Metal tipinin (M = Ag, Cu, Ni, Pd, Sn) elektronik parametreler üzerindeki etkisi incelenip ve birbirleri ile karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar, organik arayüzey içeren tüm aygıtların doğrultucu özelliğe sahip olduğunu gösterdi. Organik tabakanın yerleştirilmesiyle aygıtların engel yüksekliği değerleri artmıştır. En büyük engel yüksekliği değeri Sn metali ile (0.738 eV), en düşük engel yüksekliği değeri Ni metali ile (0.600 eV) elde edildi. Üretilen diyotların elektronik parametreleri C-V ölçümleri ile hesaplandı. Organik ince film katmanın diyotların elektriksel özelliklerini iyileştirdiği tespit edildi. C-V'den elde edilen sonuçlar diğer yöntemlerden elde edilen sonuçları doğruladı. Elde edilen bulgular, aygıtın elektriksel özelliklerinin metal tipine ve arayüzey varlığına bağımlı olduğunu gösterdi. Arayüzey yardımıyla bu değerleri ayarlamanın ve aygıt performansını iyileştirmenin mümkün olduğu rapor edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of phenol red an organic interlayer in a metal semiconductor diode with different metal top contact was studied using various methods. The performance of the diodes was evaluated by examining the current-voltage (I-V) and capacitance-voltage (C-V) measurements at room temperature using thermionic emission, Norde and Cheung-Cheung methods in calculation. The electrical parameters such as barrier height Фb, ideality factor n, and series resistance Rs were determined using the I-V measurements of the diodes. The effect of metal type (M=Ag, Cu, Ni, Pd, Sn) on the electronic parameters has been investigated and compared with each other. The obtained results show that all the devices with and without the organic interlayer have rectification behavior. The barrier height values of the devices increases with inserting the organic layer. The highest value of barrier height was 0.738 eV with the Sn metal and the lowest value was 0.600 eV with Ni metal were obtained by I-V measurements. C-V measurements were used to obtain electrical parameters of fabricated devices. This measurement showed that the organic thin film has been enhanced the electrical properties of the diodes, and these results were agreement with the results obtained from other methods. The obtained results showed that the electrical properties of devices are strongly dependent on the metal type, and presence of interfacial layer. Thus, the modification of these parameters, and increment of the device performance are possible, by using appropriate metal and the organic interfacial layer.