Investigation of the effects of some Schiff bases and Schiff base metal complexes on alpha-glucosidase enzyme activity
Bazı Schiff bazlarının ve Schiff baz metal komplekslerinin alfa-glukozidaz enzim aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 749135
  2. Yazar: AYOOB HASAN JWAIR JWAIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
α –glucosidase tip 2 diyabet ile mücadelede önemli bir hedef enzimdir. Onun inhisbisyonu ile monosakkaritleri mono sakkaritlere dönüĢümü yavaĢlar ve kana karıĢma hızları ve oranı düĢer. Bu çalıĢmada bazı schıff bazlarının ve schıff baz metal komplekslerinin alfa-glukozidaz enzim aktivitesi üzerine etkilerinin in vitro ve in silico olarak incelenmesi amaçlanmıĢtır. α –glucosidase enzim aktivitesi 408 nm'de spektrofotometrik olarak ölçülmüĢtür. Docking çalıĢmaları Molegro Virtual Docker programı kullanılarak gerçekleĢtirilmiĢtir. 2D etkileĢim detayları Discovery Studio 2021 Client progamı kullanılarak belirlendi. Yapılan çalıĢmada ligandların enzim aktivitesi üzerinde herhangi bir inhibisyon etkisi tespit edilmemiĢtir. Ligandların bakır kompleksleri çok güçlü bir inhbitör etkisi sergilemiĢtir. Palladyum komplekleride güçlü inhibisyon etkileri tespit edilmiĢtir. Docking çalıĢmaları, molekülerin enzimin aktif bölgesi ile etkileĢiminde, hidrojen bağlarının, hidrohobik ve wan der Waals etkileĢimlerinin etkili olduğunu göstermiĢtir.
Özet (Çeviri)
α-glucosidase is an important target enzyme in the fight against type 2 diabetes. With its inhibition, the conversion of monosaccharides to monosaccharides slows down and their rate and rate of mixing into the blood decreases. In this study, it was aimed to investigate the effects of some Schiff bases and Schiff base metal complexes on alpha-glucosidase enzyme activity in vitro and in silico. The α-glucosidase enzyme activity was measured spectrophotometrically at 408 nm. Docking studies were carried out using the Molegro Virtual Docker program. 2D interaction details were determined using the Discovery Studio 2021 Client program. In the study, no inhibition effect was detected on the enzyme activity of ligands. The copper complexes of the ligands exhibited a very strong inhibitory effect. Strong inhibition effects have been detected in palladium complexes. Docking studies have shown that hydrogen bonds, hydrophobic and wan der Waals interactions are effective in the interaction of the molecular with the active site of the enzyme.