Hemşirelerin ekip çalışması tutumu ve bazı mesleki özelliklerinin hasta güvenliği kültürüne etkisi
The effect of nurses' teamwork attitude and professional characteristics of some professions on patient safety culture
  1. Tez No: 611824
  2. Yazar: BAHAR ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tanımlayıcı çalışma, hemşirelerin ekip çalışması tutumu ve bazı mesleki özelliklerinin hasta güvenliği kültürü algısına etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma, Nisan-Haziran 2019 tarihleri arasında, İstanbul'da bir devlet hastanesi, bir üniversite hastanesi, bir vakıf üniversite hastanesi ve bir özel hastane olmak üzere dört hastanede en az altı aydır çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 391 hemşire ile yürütüldü. Veri toplamak için sosyodemografik özellikler, Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği ve Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği'nin bulunduğu bir anket formu kullanıldı. Verilerin değerlendirmesinde, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi, ANOVA, Kruskal Wallis testi, pearson korelasyon ve çoklu regresyon (backward) analizi kullanıldı. Araştırmada, hemşirelerin ekip çalışması tutumu ortalama puanı 3.32±.48 ve hasta güvenliği kültürü algı ortalama puanı 3.38±.45 idi. Sosyodemografik ve mesleki özelliklerden 25 yaş ve üzerinde, üniversite hastanesinde çalışan, yönetim ve eğitim birimlerinde görev alan, kurumda ve birimde üç yıldan fazla deneyimi olanların ve gündüz vardiyasında çalışan hemşirelerin hasta güvenliği kültürü algısı anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p.05). Ayrıca üç saatten fazla hasta güvenliği eğitimi alan, iş doyumu yüksek olan ve meslekte kalmayı düşünen hemşirelerin hasta güvenliği kültürü algısının anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı (p.05).
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted on the purpose of examining the effect of nurses' teamwork attitude and professional characteristics of some professions on the perception of patient safety culture. This study was conducted between April-June 2019 with the participation of 391 nurses who were volunteer for research studies and had been working for at least six months at four different hospitals, a state hospital in Istanbul, a university hospital, a foundation university hospital and a private hospital. A survey form including, sociodemographic attributes, a teamwork attitudes scale and a patient safety culture scale, was used in order to collect data. Independent Groups Test, Mann Whitney U test, ANOVA, Kruskal Wallis test, Pearson's Correlation and Multiple Regression analysis (backward) were used. In the study, the average score of nurses' teamwork attitude was 3.32±.48 while the average score of patient safety culture perception was 3.38±.45. From the sociodemographic and professional characteristics, the perception of patient safety culture of those who are at the age of 25 or older, work at a university hospital, serve at units of management and training, have an experience of more than three years at their institutions and work on the day shift was found at high level (p.05). In addition to this, it was detected that the nurses who receive patient training for more than three hours, have a high job satisfaction, think of staying in their professions have a high level of patient safety culture perception (p.05).