Cerrahi hemşirelerinin ekip çalışması tutumu ve motivasyonu arasındaki ilişki
The relationship between teamwork attitude and motivation of surgical nurses
- Tez No: 811207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZŞAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma cerrahi hemşirelerinin ekip çalışması tutumu ile motivasyonu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel araştırma modeli kullanılarak yapılan bu araştırma Haziran 2022- Ağustos 2022 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahi kliniklerinde en az 6 aydır çalışan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan hemşireler araştırmaya dâhil edildi. Araştırmaya katılmayı kabul eden 190 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırmanın verileri; sosyodemografik verileri kapsayan Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu, Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği (EÇTÖ) ve Hemşire İş Motivasyon Ölçeği (HİMÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, korelasyon, aritmetik ortalama, standart sapma, Mann Whitney U testi ve Kruskall Wallis H Testi kullanıldı. Sonuçlar %95 güven aralığında, anlamlılık düzeyi 0,05 kabul edildi. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 30,52±5,82'dir. Hemşirelerin çoğunun cinsiyetinin kadın (%78,4), bekar (%57,4), lisans mezunu (%83,7) ve 7,37±6,47 yıl meslekte çalışma sürelerine sahip olduğu belirlendi. Hemşirelerin EÇTÖ puan ortalaması 112,37 ± 12,21 ve HİMÖ puan ortalaması 60,64 ± 9,07 olarak saptandı. EÇTÖ alt boyut puan ortalamaları: ekip yapısı 23,82 ± 3,24, liderlik 26,34 ± 3,48, durum izlemi 24,49 ± 3,53, karşılıklı destek 16,28 ± 3,04 ve iletişim 21,42 ± 2,87 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the teamwork attitude and motivation of surgical nurses. This research was conducted using a descriptive and cross-sectional research model. The nurses who volunteered to participate in the study and worked in the surgical clinics of İzmir Tepecik Training and Research Hospital for at least 6 months between June 2022 and August 2022 were included in the study. 190 nurses who agreed to participate in the study constituted the sample of the study. The data of the research; The data were collected by face-to-face interview method by using the Nurse Introductory Information Form, Teamwork Attitudes Scale and Nurse Job Motivation Scale which included sociodemographic data. In the evaluation of the data; number, percentage, correlation, arithmetic mean, standard deviation, Mann Whitney U test and Kruskall Wallis H test were used. The results were accepted as 95% confidence interval and the significance level was 0.05. The mean age of the nurses participating in the study was 30.52 ± 5.82. It was determined that most of the nurses were female (78.4%), single (57.4%), undergraduate (83.7%) and have worked in the profession for 7.37±6.47 years. The nurses' mean ECTS score was 112.37±12.21, and the mean HIME score was 60.64±9.07. ECTS sub-dimension mean scores: team structure 23.82 ± 3.24, leadership 26.34 ± 3.48, follow-up 24.49 ± 3.53, mutual support 16.28 ± 3.04, and communication 21.42 ± It was found as 2.87.