Büyükşehir belediye yönetimi ve imar planlarının şehirleşme üzerine etkileri
- Tez No: 61185
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Şehirler, dünya nüfusunun yansına yakın bir bölümünü barındıran yerleşimler olarak, gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Şehirleşme hızının artışı da, bu önemi destekler boyuttadır. Bu nedenle şehirlerin yönetimi ile ilgili çalışmalar, insan hayatını birinci dereceden etkiler. Zaman içinde şehirlerin gelişimi ile beraber, şehir yönetim tekniklerinde de değişimler gözlenmektedir. İşte bu çalışmanın amacı, gelişim süreçlerinde büyükşehir olarak anılmaya hak kazanmış şehirlerin genel yönetim yapısını ve şehirleşmeye birinci dereceden katkıda bulunan imar planlama çalışmalarını incelemektir. Birinci bölümde, Dünya'da ve Türkiye'de şehirleşme hareketleri, nedenleri ve sonuçlan ile beraber incelenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda kurulan ve büyükşehir adını alan yerel yönetimlerin yetki ve sorumlulukları da bu bölümde ele alınmıştır. İkinci bölüm, yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden olan planlamaya ayrılmıştır. Kapsamlarına göre ülke planları, bölge planları, çevre düzeni planları özetlendikten sonra, şehirler için daha yaşamsal olan şehirsel planlar ayrıntılarıyla incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise şehirsel planların uygulama yöntemleri üzerinde durulmuştur. Türkiye'de zaten nadir olarak taşıdığı öneme yaraşır şekilde hazırlanan planlar, ancak bu uygulama araçlarıyla etkin bir biçimde hayata geçirilebilir.Dördüncü ve son bölümde, büyükşehir sıfatını yeni kazanmış olan Eskişehir'de imar planlama çalışmaları incelenmiştir. Görece yeni bir imar planına sahip Eskişehir'in tarihsel gelişimi, bu gelişimi yönlendirecek imar planının boyutları ve yeni gelişme yönleri ele alınmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cities, housing almost half of the world population, having an increasing importance as urban settlements. The inclination of urbanization rate adds more to their importance. Hence urban govermental issues affect human life in the first degree, in time it is possible to observe changes in urban govermental techniques along with the developement of cities. So the objective of this study is, to research main govermental structures and urban planning codes of metropolitan cities that directly affect urbanization. In the first chapter, urbanization patterns, both in the World and in Turkey, are examined with causes and results. The authorities and responsibilities of metropolitan settlements that are developed in this direction are handled accordingly. Second chapter is reserved for planning, that is one of the most important duties of local goverments. Following the summaries of state plans, regional plans and landscape plans, urban plans, that are vital for cities, are examined in detail. In the third chapter, application methods of urban plans are examined. In Turkey, it is hardly evident that those plans are prepared in accordance to their importance. So it is only possible to activate them with the help of those application tools. In the forth and final chapter, the urban planning studies of Eskişehir, whichhas recently earned the title of Metropolis, are examined. The historical development, the dimensions and possible directions of this development is examined for Eskişehir, which has a relatively new urban planning code. VI