Üretim işletmelerinde mamul ve yarı mamul maliyetlerinin sipariş maliyeti sistemine göre belirlenmesi ve Eskişehir Şeker Makina Fabrikası'nda bir uygulama
- Tez No: 61186
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET İşletmeler, kişilerin ihtiyaç ve isteklerini karşılamak amacıyla, üretim faktörlerini biraraya getirerek çeşitli mamul veya hizmet üretir. Yaşamlarını sürdürebilmek için de, mamul ya da hizmet üretimleri sırasında harcadıkları değerleri sürekli izlemek zorundadır. Üretim sırasında harcanan ve maliyetleri oluşturan bu değerler, üretim faktörlerinin parasal ifadesidir. Üretim faktörlerinin maliyeti ile üretilen mamullerin satışından elde edilen hasılat arasındaki fark, o faaliyet dönemine ilişkin kar veya zararı gösterir. Günümüzde maliyetlerin hesaplanması, sadece muhasebe kayıtlarından oluşmamakta, aynı zamanda; işletmelerin planlama, kontrol ve karar işlevleri için önemi giderek artmaktadır. Bu nedenle de, işletmelerin maliyetlerini sağlıklı bir biçimde saptamaları son derece önemlidir. Maliyetlerin işletmeler açısından bu önemi ve yurdumuzda da siparişe yönelik çalışan, farklı özelliklerde mamuller üreten değişik ölçeklerdeki işletmelerin çokluğu, bizi maliyet sistemlerini, dolayısıyla Sipariş Maliyeti Sistemini incelenmeye yöneltmiştir. Tüm amaç, mamul maliyetlerinin mümkün olduğunca doğru hesaplanmasının yanısıra, maliyetlerin bir yönetim ve karar aracı olarak işletme yönetimince etkin bir biçimde kullanılmasıdır.Çalışmanın birinci bölümünde üretim işletmelerinde maliyet türleri açıklanarak, maliyet, harcama, gider ve zarar kavramları üzerinde durulduktan sonra, maliyet hesaplama sistemlerinin tanıtımı yapılmıştır. İkinci bölümde sipariş maliyeti sistemi incelendikten sonra, üçüncü bölümde Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Eskişehir Makina Fabrikasında mamul ve yan-mamul maliyetinin, sipariş maliyeti sistemine göre hesaplanması anlatılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to produce goods and service, companies bring manufacturing factors together and take the custemers' needs and demands into consideration. For keeping company's continuity, the expenses and outputs must always be considered during production of goods and service. These valves which are spent during manufacturing and brought out cost, are the money correspondence of the manufacturing factors, which we call it as cost. The difference between manufacturing factors cost and sales income gives the profit or loss of the subject period. Today, cost evaluation method does not only consist of cost accounting, but also it is an important management function used during planning, controlling and deciding period. For this reason, it becomes very important for the companies to enable to effect their cost values. The importance of the cost and the existance of great numbers of companies' in Türkiye working in accordance with job orders, concentrated us to investigate the job order costing systems. Besides the accounting of product costs truly, the goal is to analyze the effects of cost systems to the company and to see the costs as a management and a decision function.In the first chapter of the thesis, firstly the cost kinds have been introduced, secondly cost, expense and loss concepts have been described. In the second chapter, job order costing systems has been searched and then in the applied study part (Chapter 3) cost of the products and semi products were calculated according to the job order costing systems at Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Eskişehir Makina Fabrikası. vı