The impact of recycled aggregates on the features of mortar
- Tez No: 611886
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GENÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnşaat sektöründe en çok kullanılan ve en fazla atık oluşturan yapı malzemesi betondur. Beton üretiminde büyük oranda doğal kaynaklar kullanılmaktadır. Beton üretimiyle beraber kullanılan agrega miktarı artmakta ve bunun sonucunda kullanılabilir agrega rezervleri zamanla tükenmektedir. Bunun sonucunda da agrega ihtiyacının temininde sıkıntıların oluşacağı aşikârdır. Bu nedenle özellikle beton kullanımının fazla olduğu yerleşim bölgelerinde agrega temini için yeni çareler gerekmektedir. Doğal kaynaklar zamanla tükenirken, kentsel dönüşüm ve yeniden yapılaşma ile beraber çevresel kirlilik artmaktadır. Bu sebepten sürdürülebilir hayatta inşaat yıkıntı atıklarının çevreye verdiği zararı göz önüne aldığımızda geri kazanılmış agreganın kullanılması zorunlu kılınmaktadır. Beton endüstrisinde geri dönüşümlü malzeme kullanımı, tabii hammadde kullanımını azaltacağından dolayı ve aynı zamanda çevresel atıkları da en aza indireceği için iyi bir çözüm olacaktır. Yapılan bu çalışmada, beton atıklarından çeşitli işlemler sonucu elde edilen iri ve ince agreganın geri dönüşüm agregası olarak harç üretiminde kullanım olanakları araştırılmıştır. Geri dönüştürülmüş agregaların harç üretimine etkisinin gözden geçirildiği bu çalışmada standart CEN kumu yerine, %0, %25, %50, %75 ve %100 oranlarında geri dönüştürülmüş beton agregası (GDA) kullanılarak harç numuneler oluşturulmuştur. Üretilen harçlar, kalıplara doldurularak katılaşması için 24 saat beklenmiştir. Daha sonra kalıptan çıkarılan numunelere hava kürü uygulanmıştır. Üretilen harç numuneleri üzerinde kıvam tayini, birim hacim ağırlık, eğilme ve basınç dayanımı, ultrases geçiş süresi, su-emme oranı, kapilarite, aşınma (böhme) deneyi, elastisite modülü tayini ve donma-çözülme incelemeleri yapılmıştır. GDA oranının artması ile birlikte, numunelerin basınç ve eğilme dayanımları azalmıştır. GDA oranının artmasıyla numunelerin kılcallık katsayı değerleri, su emme kapasiteleri ve kuruma büzülmeleri de artmıştır. Ayrıca GDA oranını yükseltmek aşınma dayanıklılıklarını da arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction material which is mostly used in the construction sector and creates the most waste is the concrete. The natural sources are used in the generation of concrete. The amount of aggregate which is used increases with the generation of concrete so the useable aggregate reserves give out in time. As a result of this situation, it is clear that the problems will be seen in the supply of aggregate need. Thus, the new remedies are essential for the supply of aggregate in the dwellings zones especially where the use of concrete is too much. As these natural sources give out in time, so the environmental pollution increases with the urban transformation and reengineering. Thus, when we consider the harm of building wreckage waste on the environment in the sustainable life, it requires that the recycled aggregate is used. As the use of recycled material in the concrete industry will decrease the use of natural rawmaterial and also, will minimize the environmental wastes, it will be a well solution. In this study, the possibilities of using coarse and fine aggregate obtained from concrete wastes as a result of various processes in recycling mortar production were investigated. The samples were made with the use of recycled aggregates (RA) at the rates of 0%, 25%, 50%, 75% and 100% instead of the standard aggregate in this concept that the recycled aggregates' impact on the generation of mortar is reviewed. The obtained mortars were waited for 24 hours in order that they make the set, after they were filled in the templates. After that, the air cure was implemented to the samples which were taken from the template. The reviews of consistency designation, unit-volume weight, bending and compressive strength, ultrasonic pulse duration, water-absorption rate, capillarity, abrasion expression, elasticity module designation and freezing-dissolve were made on the generated mortars. The samples' compressive and bending strength decreased to the contrary with the increase of RA's rate. The samples' capillarity coefficient values, water-abrasion capacity and desication-contraction increased with the increase of recycled aggregate rate. Moreover, to raise RA's rate increased the abrasion strength.