Yüksek oranda alüminyum içeren çinko-alüminyum esaslı alaşımların yorulma davranışlarının incelenmesi
Investigation of fatigue behavior of zinc-aluminum based alloys containig high amount of aluminum
- Tez No: 611887
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada yüksek oranda alüminyum içeren Zn-(%85,90,95)Al ve Zn-85Al-2Cu alaşımları kokil kalıba döküm yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Söz konusu alaşımların yapı ve mekanik özellikleri ile yorulma davranışları ayrıntılı bir biçimde incelendi. İkili çinko-alüminyum alaşımları içerisinde en yüksek yorulma ömrü, en yüksek sertlik ve mukavemet değerlerine sahip olan Zn-85Al alaşımından elde edilirken, en düşük yorulma ömrü Zn-95Al alaşımından elde edildi. Bu çalışmada ayrıca, Zn-85Al alaşımına %2'lik bakır katkısının sertlik ve mukavemet değerlerini önemli ölçüde artırdığı, ancak yorulma ömrü ve yorulma dayanımı değerlerinde beklenen artışı sağlamadığı görüldü. Bundan başka, yorulma çatlaklarının genellikle porozitelerde başladığı ve tane sınırları boyunca ilerlediği belirlendi. Yapılan korelasyonlar sonucunda incelenen ikili Zn-Al ve üçlü Zn-Al-Cu alaşımlarının yorulma davranışlarının Basquin bağıntısı ile ifade edilebileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Zn - (%85,90,95)Al and Zn-85Al-2Cu alloys containing high percentage of aluminum were produced by permanent mould casting. The microstructure and mechanical properties and fatigue behavior of the alloys were determined in detail. Among the binary Zn-Al alloys, the highest fatigue life was obtained from Zn-85Al alloy having the highest hardness and strength values and the lowest fatigue life was obtained from Zn-95Al alloy. In this study, it was also observed that 2% copper additive to Zn-85Al alloy significantly increased the hardness and strength values but did not provide the expected increase in fatigue life and fatigue strength value. Furthermore, it was determined that the fatigue cracks generally initiated at the porosities and propogated along the grain boundaries. As a result of the correlations, it was determined that the fatigue behavior of the alloys can be expressed by Basquin's law.