İnsan kaynakları yönetiminde, çalışanların 360 derece performans değerlendirmeye yönelik tutumlarının demografik değişkenler bakımından incelenmesi: Makine sektöründe bir uygulama
In human resources management investigation of employess attitudes towards 360 degree performance evaluation in demographic variables: An application in the machine sector
- Tez No: 611936
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, çalışanların 360 derece performans değerlendirmeye yönelik tutumlarının demografik değişkenleri bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel tarama modelinin bir türü olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın amacı ve kapsamı doğrultusunda Aydın ilindeki makine sektöründe faaliyet gösteren şirketler evreni oluşturmaktadır. Aydın Ticaret Odası'na kayıtlı makine sektöründe faaliyette bulunan 111 firma çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Çalışan sayısı 100 ve üstü olan ayrıca insan kaynakları departmanı olan 2 firma olduğu görülmüştür. Çalışanların 360 derece performans tutumlarının belirlenmesine yönelik belirlenen bu 2 firma ile yüz yüze anket uygulanmıştır. Bu amaca yönelik olarak, örneklem grubunda bulunan çalışanların mesleki deneyim süresi, yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve kurumdaki pozisyonları 360 derece performans değerlendirmenin alt boyutları olan kurumsal faaliyetlere ilişkin çalışan tutumu, kendi bireysel katkısına ilişkin çalışan tutumu, insan kaynakları faaliyetlerinin etkinliğine ilişkin çalışan tutumu, geribildirimin kalitesine ilişkin çalışan tutumu ve geribildirimin sonuçlarının kalitesine ilişkin çalışan tutumu değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, 360 derece performans değerlendirme yöntemine ilişkin tutum ölçeği alt boyutları için yapılan korelasyon analizi sonucunda genel olarak 5 alt boyut arasında orta ve yüksek düzeyde pozitif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir. 360 derece değerlendirmeye yönelik çalışan tutumlarının mesleki deneyim değişkenine göre incelenmesi sonucunda tüm alt boyutlarda anlamlı bir farklılık görülmemiştir; tutum ölçeği alt boyutlarının tümünde yaş değişkeni, cinsiyet değişkeni, medeni durum değişkeni, eğitim durumu değişkeni ve kurum pozisyonu değişkenine göre anlamlı farklılık belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: İnsan Kaynakları Yönetimi, Performans, 360 Derece performans Değerlendirme.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine demographic variables of employees' attitudes towards 360 degree performance. Relationship survey model, which is a type of quantitaive survey model, was used in the research. 111companies operating in the machinery sector, registered in the Aydın chamber of commerce, constitute the universe of the study. It has been seen that there are 2 companies with 100 employees or more and also a human resources department. A face-to-face survey has been conducted with these two companies, which is determined to determine the 360 degree performance attitudes of the employees. For this purpose, the duration of professional experience, age, gender, marital status, educational status and position of the employees in the sample group are related to employee attitudes towards corporate activities which are the sub-dimensions of 360-degree performance evaluation, employee attitude towards their individual contribution, and effectiveness of human resources activities. employee attitude, employee attitude towards quality of feedback and employee attitude towards quality of feedback results were evaluated. As a result of the study, it was found that there was a moderate and high positive relationship between the five sub-dimensions in general as a result of the correlation analysis conducted for the attitude scale sub-dimensions of 360 degree performance evaluation method. As a result of examining employee attitudes towards 360 degree evaluation according to professional experience variable, no significant difference was observed in all sub-dimensions; Significant differences were determined in all attitude scale sub-dimensions according to age variable, gender variable, marital status variable, educational status variable and institutional position variable. KEYWORDS: Human Resources Management, Performance, 360 Degree Performance Evaluation.