Conductivity mechanisms in metallic glasses
Metalik camlarda iletkenlik mekanizmaları
- Tez No: 611937
- Danışmanlar: PROF. YANİ SKARLATOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada halkojenür ince filmlerindeki elektriksel iletim incelenmiştir. As2Se3, AS2Te3 ve AS2S3 orneklerine 10^0-10^3V/cm basamağında elektrik alanlan uygulanmış ve sırasıyla 200-410K, 200-360K ve 200-360K arasındaki sıcaklıklarda örneklerin d.c. iletkenlikleri ölçülmüştür. Genel olarak iletkenlik a=Cexp(-E/kT) tipinde üstel bir sıcaklık bağımlılığı göstermektedir. Sonuçların yukarıdaki bağıntıya göre değerlendirilmesi As2Se3 ve AS2Te3 camIrı için yaygın durum iletiminin baskın olduğunu gösterirken, AS2S3 camı için hoplama iletimi gözlenmiştir. A.c. iletkenliği As2Se3, AS2Te3 ve AS2S3 orneklerine sırasıyla 200-410K, 200-360K ve 200-360K arasındaki sıcaklıklarda 5Hz ile 5MHz arasındaki frekans aralığında ölçülmüştür. Bulunan sonuçlar iletkenliğin biri frekansa bağlı olmayan, digeri frekans ile w^s şeklinde değişen iki bileşene sahip oldugunu göstermektedir. Deney sonuçlan, d.c. ve a.c. iletkenliklerinin ayrı mekanizmaya dayandığını kabul eden EPA iletkenlik modeli ile degil, d.c. ve a.c. iletkenliklerinin farklı mekanizmalara dayandığını kabul eden CBH iletkenlik modeli ile uyum halindedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electrical conduction, in thin films of chalcogenide glasses, was studied. As2Se3, As2Te3 and AS2S3 samples have been subjected to electric fields of the order of 10^0-10^3V/cm and their d.c. conductivities were measured at temperatures between 200-410K, 200-360K and 200-360K respectively. Generally, the conductivity shows an exponential relation with the temperature of type a=Cexp(-E/kT). An application of the results to the above relation indicates a dominance of extended state conduction for As2Se3 and AS2Te3 while hopping conduction is observed for AS2S3. A.c. conductivity o f As2Se3, AS2Te3 and AS2S3 samples were measured at temperatures 200-410K, 200-360K and 200-360K respectively in the frequency range between 5Hz and 5MHz. The results suggest that the conductivity consists of two components, one being independent of frequency and the other varying as w^s with frequency. The experimental results are in agreement with the Classical Barrier Hopping (CBH) conductivity model assuming different mechanisms for the d.c. and a.c. conductivities rather than the Extended Pair Approximation (EPA) model assuming the same mechanism for both d.c. and a.c. conductivities.