Endüstri işletmelerinde araştırma ve geliştirme çalışmalarının yönetim stratejisindeki işlevi ile bir işletmedeki uygulamalı durumun modele dayalı incelenmesi
  1. Tez No: 61195
  2. Yazar: MERİÇ ESAT BEBİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAL CEM AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği, bilginin ortak kültür kabul edilerek; bir noktadan diğerine, saniyelerle tanımlanan sürelerde aktarıldığı, küreselleşme sürecini yaşadığımız şu günlerde; tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de, araştırma-geliştirme etkinliklerine verilen önem, gün geçtikçe artmaktadır. Artan tüketici istekleri, amansız rekabet koşulları, çeşitlenen ve giderek kişiye özel duruma gelen ürünler, tanıtım ve pazarlama konularındaki yeni anlayışlar, günden güne değişen tüketici eğilimleri, işletmeler için yoğun bir araştırma ve geliştirme çalışmasını gerektirmektedir. Günümüz endüstri işletmelerinde araştırma ve geliştirme etkinlikleri; örgüt içinde yer alan diğer bütün birimlerle iletişim içinde bulunmak durumundadır. İşletmelerin, varlıklarını gelişerek sürdürebilmeleri için, birimlerin bireysel ve bağımsız başarıları yeterli olmamaktadır. Bu nedenle, yapılan çalışmada; işletmeyi, sürekli iyileştirme yoluyla ileriye götürmek için, yenilikçi ve itici güç olma özelliğiyle öne çıkan araştırma-geliştirmenin, diğer işlevlerle olan ilişkileri belirlenmiştir. Daha sonra, bu ilişkilerin işletme politika ve stratejileri üzerindeki yansımaları ele alınarak, modele dayalı incelemeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The vital importance given to R&D facilities has been growing all over the world under circumstances of today, which could be defined as; globalization, rapid developments in technology and assumption of knowledge as:“the common culture”. Increasing customer needs, hardening marketing conditions, new trends; changing customer wishes and perceptive of marketing, companies are obliged to deal more with R&D facilities. In today's Industrial Corporations, R&D organizations are supposed to be in charge with all other departments situated within the company in order to have effective communication possibilities. It seems almost impossible to lead the company's existence forever, by individual and independent achievements without solidarity between business units. Therefore; in this study, functional relationships between R&D and the other facilities, affecting onto corporate strategy has been investigated, whereas the theoretical knowledge has been converted into practical applications by suggesting a new model.