İnsan kaynakları geliştirme ve Eczacıbaşı Vitra'da bir uygulama
  1. Tez No: 61194
  2. Yazar: ASUMAN ALTAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Rekabetin önemli bir unsur olduğu çağımızda işletmeler, ellerinde bulundurdukları kaynakları en etkili ve en verimli şekilde kullanmak zorundadır. Bu kaynaklardan birisi de insan gücüdür. Yetişmiş, bilgili insan gücünün değerini anlayan şirketler, hem onları ellerinde tutabilmek için çeşitli sistemler geliştirmekte, hem de gelişimlerine daha da önem vermektedirler. Şirketlerin böyle bir çabaya girdiklerini gören, bu gelişmeleri farkeden müteşebbisler, özel Eğitim ve Danışmanlık firmaları kurarak, şirketlerin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik hizmet vermeye başlamışlardır. Sanayi işletmelerindeki personel eğitim talebinin ve arzının böylesine yoğun olduğu bir dönemde, personel eğitim ve gelişim sistemi hakkında bilgiler verilmesinin gerekli olduğu düşünülmüştür. Ayrıca, insan kaynaklarının gelişimine önem veren bir firmada yönetici personelinin eğitim ihtiyaçları belirlenerek, yıllık eğitim programı hazırlanmış ve uygulamaya alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Companies, in the era of which competition is an important factor, must use the resources that they have in the most efficient and effective ways. One of these resources is the manpower. Companies which value the educated, knowledgable and experienced manpower not only develop various systems to keep them in the company but also give importance to their training. Enterprises that notice these developments within the establishments in an effort to meet training demand, have formed private Educational / Training Consulting firms and have started serving them. In this study, personnel training and development systems are tought of to be an important issue to be mentioned in addition to the role of human resources development at a time when demand is so intense for training. Also the manager" s training needs have been determined and an annual training program for a company which value these activities has been put forward.