Toplu iş sözleşmelerinin yapılma sürecinde gecikme sorunu ve sonuçları
- Tez No: 61199
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Toplu iş sözleşmesinin yapılma süreci, yasadaki boşluklar ve taraflann tutumlarından kaynaklanan nedenlerle uzayabilmektedir. Bu sürecin uzaması ise, ekonomik ve sosyal sorunlann doğmasına yol açmaktadır. Toplu iş sözleşmesinin imzalanmasındaki gecikmelerin önüne geçebilmek için, sorunlann kaynağına inmek gerekmektedir. Çalışmamızın amacı, toplu iş sözleşmesinin uzamasına neden olan etkenleri ve bu etkenler nedeniyle gerçekleşen uzamanın, ne gibi sonuçlar doğurduğunu incelemektir. İncelemenin birinci bölümünde, toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını geciktiren nedenler, toplu iş sözleşmesi aşamaları sırasıyla ele alınarak, ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, toplu iş sözleşmesinin uzamasının hukuki, ekonomik ve sosyal sonuçlan üzerinde durulmuştur. Bu sonuçlann taraflar üzerindeki etkileri ayn ayn ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The process of collective labor contract may have lagged due to the reasons related to the behaviours of parties to the contract and legal lacks. Economical and social problems occurs because of delay in that process. In order to prevent delays in signing of the common labor contract, it is relevant to search the main reasons of the problems. The aim of our study, is to investigate the factors give rise to the extentions of the common labor contracts and the results of this extentions. In the first chapter of our study, the causes of the delays in common labor contract and the stages of the common labor contract have been tried to put forward, respectively. In the second chapter, we have mentioned the legal, economical and social consequences of the delays in common labor confracts. Effects of these results on parties were seperately considered.