Kıdem tazminatı bakımından hizmetlerin birleştirilmesi
  1. Tez No: 61200
  2. Yazar: İLHAMİ AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Çalışma süresi boyunca işyeri ve işveren değişikliklerinin ortaya çıkması olasıdır. Böyle durumlarda, kıdem tazminatının hesaplanmasında esas alınacak hizmet süresinin belirlenmesi, önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun çözümünde izlenecek yol da, İş Kanunu'nun 14. maddesinin, 2., 3., 4. ve 5. fıkralarında içeriği ve koşulları belirlenmiş olan“hizmetlerin birleştirilmesi”yöntemidir. Kıdem tazminatı bakımından hizmetlerin birleştirilmesi konusu, kamu kuruluşları ve özel sektör açısından ayrı ayrı incelenmelidir. Kamu kuruluşlarında hizmetlerin birleştirilmesinin koşulları; birleştirilecek hizmetlerin tamamının kamu kuruluşlannda geçmiş olması, ayrılmadan önceki son çalışmanın işçi statüsünde geçmiş olması, Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre yaşlılık veya malullük, ya da toptan ödeme almaya hak kazanılmış olması, önceki hizmet akitlerinin kıdem tazminatına hak kazandıracak biçimde son bulmuş olması, şeklinde sıralanabilir. Özel sektörde hizmetlerin birleştirilmesinin koşulları ise, yine İş Kanunu'nun 14. maddesinin 2. fıkrasında belirlenmiştir. Belirtmek gerekir ki, sözü edilen 2. fıkra sadece özel sektör için uygulanmamaktadır. İşyerinin taşınması ve işçinin başka işyerine gönderilmesi haliyle çalışma sürelerinin aralıklı olması hali, kamu ve özel sektörün, hizmetlerin birleştirilmesindeki ortak sorunları olarak ayrı bir bölümde incelenmiştir. Özel sektörde genel kural, işçilerin kıdemlerinin, hizmet aktinin devam etmiş veya aralıklarla yeniden bağlanmış olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanacağı, işyerlerinin devir veya intikali, ya da herhangi bir şekilde bir işverenden başka bir işverene geçmesi veya başka bir yere taşınması halinde işçinin kıdeminin işyeri veya işyerlerindeki hizmet akitleri sürelerinin toplamı üzerinden hesaplanacağıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The occurance of the transfers of the enterprise and the employer is probable during the working period. In such situations, the determination of the period of the service to be taken as a base in counting the indemnity of the seniority has been appeared as an important issue. The method of uniting of the services whose conditions and contect is also determined in labor law's 14 th article's paragraphs; 2., 3., 4., and 5., is the way to be followed in solving of this issue. In terms of the indemnity of the senioritiy, the issue of uniting of the services should be exemined separately according to the publicinstutions and private sector. The conditions of the uniting of the services in the public instutions; the completion of the services to be united should be spent in the public instutions, the last working before leaving should be spent as a worker. According social insurance law, to be deserved old age or disability or to get wnolesale payment to the former contracts of service should be ended such a wonner which wil deserve to the indemnity of the seniority and it should not paid an indemnity of the seniority, to the former period of the service can be lined up in this way. The conditions of the uniting of the services in the private sector; Again, is determined in in labor law's 14 th article's 2 nd paragraph It should be stated that, aformentioned 2 nd paragraph hasn't just applied for the private sector. Transporting of the enterprise and with the sending of the workers to another enterprise, being interval of the working period, in the uniting of the public sector and the private sector's services as common problems are examined in a seperate part. The general rule in the private sector is the seniority of the workers of the service contract should be continued or irrespective of its reestablishment, of the some employer or the years they worked in different enterprises by being paid attendion, turning over and transition of the enterprises or in any way the transition from one employer to another employer or in case transporting to another or seniority of the worker according to the contract of services total periods will be counted.