2821 sayılı Sendikalar Kanunu çerçevesinde Türkiye'de sendika içi demokrasi
  1. Tez No: 61198
  2. Yazar: DİLEK SARACIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEMAL BİÇERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde geniş kitleleri bünyesinde toplamasıyla sendikaların toplumdaki önemi artmıştır. Geniş kitleleri etkileyen bu kurumlar demokratik toplum içerisindeki diğer kuruluşlar gibi demokrasinin temel ilkelerinden yararlanmalıdır. Bu çalışmamızın amacı sendikaların kuruluşunu, sendikalara üyeliği, üyeliği, üyeliğin sona ermesini, sendika zorunlu organlarının işleyişini, sendikaların iç ve dış denetimlerini sendikaların sona ermesini ve sona ermenin sonuçlarını demokrasinin temel ilkelerinden yararlanılarak demokrasiye uygun olan ve olmayan yönleriyle incelemektir. İncelemenin birinci bölümünde, sendika içi demokrasi kavramı, sendika içi demokrasinin gerekliliği, demokrasinin esasları ve bunların sendika içi demokrasinin belirlenmesindeki rolü incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, sendika üyeliğinin kazanılmasının ve yitirilmesinin demokratik ilkelere uygunluğu incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, sendikaların kuruluş ve teşkilatlanması bakımından ve sendika zorunlu organlarının işleyişi bakımından sendika içi demokrasiye uygun olup olmadığını ele alınmıştır. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise, sendikaların denetimi özellikle devlet tarafından idari ve mali denetimleri, sendikaların sona erme biçimleri ve sona ermelerinin sonuçları demokratik esaslar yönünden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As gathering great numbers of people in their structures, in society the importance of trade-unions increased today. These foundations which influence large numbers of people should have the use of the general principles of democracy like the other institutions in the democratic community. The aim of our study is to investigate establishing unions, having and losing union membership, operating of union obligatory bodies, unions internal and external control, terminating of unions and result of union terminating with the aspects according and non-according to democracy by regarding the main principles of democracy. In the first part of the study, the concept“union internal democracy”, the necessity of union internal democracy, the principles of democracy and the role of these in determining the union internal democracy are strived to examine. In the second part we tried to investigate the appropriateness of acquiring and losing the union membership to democratic principles. We dealed, in the third part, with the establishing and organizin of unions and operating of union obligatory bodies; if they appropriate union internal democracy or not. In the fourth part which is the last part, the control of unions, especially the administrative and financial control by goverment, unions terminating types and the results of their terminating are appreciated in point of democratic principles.