Konfeksiyonda tasarım ve ürün geliştirme sürecinde yaşanan sorunların araştırılması ve giderilmesine yönelik bir çalışma
A study aimed at researching and eliminating the problems experienced in apparel design and product development process
- Tez No: 612001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT BAHADIR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde İzmir'de kadın örme giysisi üreten bir firmanın müşteri talepleri doğrultusunda tasarım ve ürün geliştirme aşamaları incelenerek bu süreçte yaşanan sorunlar saptanmıştır. Saptanan sorunlar gruplandırılmış her birinin oluş nedenleri araştırılmış, hata nedenlerini ortadan kaldırmak için izlenen yöntemler ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Firma, müşteriden gelen belli bir model üzerinden istenilen hedef fiyata göre renk, kumaş, baskı, aksesuar, dikiş gibi unsurların seçimine, ürüne ilave edilmesine veya çıkarılmasına müşteri ile birlikte karar vermektedir. Kendi markası olmayan firmalar ürün siparişlerinde ve üretim aşamalarında kullanılan malzeme ve model detaylarında müşteri taleplerine aynen uymak durumundadırlar. Müşteriden gelen siparişlerin yanında firma yılda on kez kendi tasarım departmanında koleksiyon hazırlamaktadır. Günümüz ekonomisinde, talebi en kısa zamanda ve istenen kalitede karşılayabilen üreticiler, giderek zorlaşan rekabet ortamına uyum sağlayabilmektedirler. Aksi halde maliyet artışının yanında istenen zamanda ürettiklerini teslim edememekte ve bu durum müşteri kaybına kadar gitmektedir. Bu tezdeki araştırma verileri, firma tasarım ekibi ve müşteri temsilcileri ile yapılandırılmamış görüşme yöntemi ile elde edilmiş olan bir durum çalışmasıdır. Firmanın her iki sipariş türü için ürün geliştirme süreci, tasarımcıların tasarım sürecinde izlediği yol ve teknik çizimler ürün haline gelinceye dek ortaya çıkan sorunlar ve nedenleri araştırılmıştır. Bu araştırmada, üretim süreci aşamalarında yaşanan sorunlara kalıcı çözümler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; the design and product development stages of a company which is producing women's knitted garments in Izmir in accordance with customer demands are examined and the problems experienced in this process are determined. The causes of occurrence of each grouped problems were investigated and the methods followed to eliminate the causes of errors were evaluated in detail. The company decides with the customer, addition or removal of elements such as color, fabric, printing, accessories, stitches selection, according to the desired target price over a certain model coming from the customer. Companies with no brands have to apply completely customer demands in the material and model details used in product orders and production stages. In addition to the specific orders from the customer, the company prepares collections in its own design department ten times a year. In today's economy, only the manufacturers who can meet the demand in the shortest time and desired quality can adapt to the increasingly difficult competitive environment. Otherwise, besides the increase in cost, it cannot deliver the products at the desired time and this situation goes up to the loss of customers. The research data is a case study which was obtained by unstructured interview method with the company design team and customer representatives. The product development process of the company for both order types, the way designers follow the design process and the causes of the problems that arise until the order becomes a product have been investigated and permanent solutions have been tried to be brought to the problems experienced during this process.