Yönetmeliklere göre kesit hasar sınırlarının belirlenmesi
Determination of section damage limits according to codes
- Tez No: 915483
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemiz, aktif deprem kuşağında yer aldığı için; geçmişten günümüze birçok yıkıcı depremle karşı karşıya kalmıştır. Deprem sonrası meydana gelen can ve mal kayıpları ile ülkemiz mevcut bina stokunun, önemli bir kısmının deprem kaynaklı hasara karşı hassas olduğu görülmüştür. Bu nedenle, bu binaların sismik davranışlarını ve uygun sismik değerlendirmelerini anlamak, sismik etki azaltma çalışmaları için çok önemlidir. Kesit hasar sınırlarının belirlenmesi, bu sismik etkilerin belirlenmesinde kullanılan performans esaslı değerlendirmenin temel unsurlarındandır. Bu hasar sınırı hesapları için ülkemiz ve diğer ülke yönetmeliklerinde farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında, Türk Deprem Yönetmeliği (DBYBHY-2007), Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018), Design of Structures for Earthquake Resistance, European Committee For Standardization (EUROCODE-8) ve American Society of Civil Engineers (ASCE 41-17) yönetmeliklerine göre tanımlanan hasar sınırları incelenmiştir. Bu incelemeler yapılırken, farklı en kesit alanı, farklı eksenel yük, farklı enine ve boyuna donatı oranına sahip kolon ve kiriş kesitleri kullanılmıştır. Kesitler için hesaplanan hasar sınır değerleri, kesit ve yönetmelik bazında kıyaslamalı olarak verilmiş ve elde edilen değerlere göre yönetmelikler arasındaki yaklaşım farklılıklarının sonuçlara da yansıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our country, Turkey, has encountered many destructive earthquakes from past to present due to its location on an active earthquake zone. With the loss of life and property after the earthquake, it has been observed that a significant part of the existing building stock is sensitive to earthquake-induced damage. Therefore, understanding the seismic behavior and appropriate seismic assessments of these buildings is very important for seismic impact reduction studies. Determining cross-sectional damage limits is one of the main elements of performance based assessment used to determine seismic effects. The damage limits vary in design codes and provisions. In this study, the damage limits that were defined in accordance with Turkish Earthquake Code (TEC-2007), Turkey Building Earthquake Code (TBEC-2018), Design of Structures for Earthquake Resistance, European Committee For Standardization (EUROCODE-8) and American Society of Civil Engineers (ASCE 41-17), were examined. Column and beam sections with different cross-sectional areas, different axial loads, different transverse reinforcement and longitudinal reinforcement ratios were taken into the consideration fort he current study. Damage limits were given on the basis of sections and regulations comprehensively. Besides it was seen that the differences in the approaches between regulations according to the obtained values were observed in the obtained results, too.