İslam'da siyasal düşüncenin temel dayanakları
The basics of political thougth in İslam
- Tez No: 612033
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Siyasal Bilimler, Religion, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada İslam'da siyasal düşüncenin temel dayanakları irdelenmektedir. Bu bağlamda, iki temel nokta üzerinde durulmuştur. Bu temel noktaların ilki, İslamda siyasal düşüncesinin derinlikli, bütüncül ve kapsayıcı anlamını kavramada uygun metodolojiyi ortaya koymaktır. Bu çerçevede metodolojik açıdan felsefi düşüncenin etkisiyle ortaya çıkan bir takım rasyonel yaklaşımlardan farklı bütünsel bir açıklama sunan bir ilke olarak, İslam tevhit inancının siyasal düşünceye ilişkin öncülleri, önbilgileri ve arka planları açıklanmıştır. İkinci temel nokta ise İslam'da siyasal düşüncenin dayandığı temelleri ortaya koymaktır. Bu çerçevede Kur'an'ın söylemi içerisinde sosyal ve siyasal olguya, bunun temel temaları olan siyasal topluma, siyasal iktidara, siyasal iktidarın kaynağına, meşruiyetine, kullanılmasına kaynaklık edebilecek“temeller”, daha açık bir ifade ile öncüller, kanıtlar veya kurallar açıklanmıştır. Anahtar Kelimeler : Siyaset Felsefesi, Klasik Filozoflar, Modern Filozoflar, Modernite Eleştirisi, Metodoloji, İslam, Siyasal Düşünce
Özet (Çeviri)
In this study, the basics of political thought in İslam are analyzed. In this context two main points are emphasized. The first of these key points is to put forward appropriate methodology, which is the deep, integrative and inclusive, to comprehend the political thought in İslam. In this concept, as a principle that offers an overall explanation different from a number of rational approaches that emerged from the methodological point of view under the influence of philosophical thought, the predecessors, preconceptions and backgrounds of the political thought in İslam are explained. The secont main point is to reveal the basics of political thought in İslam. In this context, within the discourse of the Qur'an, the basics, in a clearer way, the predecessors, evidence or rules which are the source of political society, political power and legitimacy are explained. Key Words : Political Philosophy, Classic Philosophers, Modern Philosophers, The Critique of Modernity, Methodology, İslam, Political Thought, Methodology