Sepsisli hastalarda perfüzyon göstergesi olarak pleth variabilite index ve vena cava inferior çapı değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of pleth varia-bility index and vena cava inferior diameter as perfusion indicator in patients with sepsis
- Tez No: 612050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve amaç: Sepsis hayatı tehdit eden hastalık sınıflandırmasında yoğun bakım ünitelerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Tedavi edilmesindeki ana etmen antibiyoterapi etkinliğine kadar organların vital fonksiyonlarını koruyabilmek için vital parametrelerin sağlanmasıdır. Hastalardaki perfüzyon ve oksijenezasyonun sağlanması temel hedef haline gelmiştir. Hipotansiyon multi organ yetmezliğine gidişdeki en tehlikeli alarm durumunu oluşturmaktadır. Hastalarda hipotansiyona sebep olan temel etken hipovolemiye sebep olmuş yaygın vazodilatasyondur. Hipovolomeinin ortadan kaldırılması için yapılan sıvı replasmanları birinci basamak tedaviyi oluşturmaktadır. Perfüzyon ve hipovoleminin belirlenmesi, sıvıya yanıtın değerlendirilmesi için PVI ve dIVK dinamik testleri karşılaştırdık. Bu çalışmanın amacı PVI ve dIVK'nın sepsisli hastalarda perfüzyon göstergesi olarak üstünlüklerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yoğun bakım ünitesindeki sepsis tanısı almış sıvı replasmanı uygulanacak, 18 yaş üstü bireylerden 40 hasta dâhil edildi. İntrakraniyal basınç yüksekliği, konjestif kalp yetmezliği (EF
Özet (Çeviri)
Orhan GÖKTÜRK M.D., Sivas Cumhuriyet University School of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Sivas, 2020 Introduction and Objectives: Sepsis is frequently encountered in intensive care units in the classification of life-threatening diseases. The main factor in the treatment is the provision of vital parameters in order to maintain the vital functions of the organs up to the effectiveness of the antibiotherapy. Ensuring perfusion and oxygenation in patients has become the main target. Hypotension constitutes the most dangerous alarm condition in the course of multi-organ failure. The main cause of hypotension in patients is widespread vasodilatation causing hypovolemia. Fluid replacements for the elimination of hypovolemia constitute the first-line treatment. We compared PVI and dIVC dynamic tests to determine perfusion and hypovolemia and to evaluate fluid response. The aim of this study was to compare the advantages of PVI and dIVC as an indicator of perfusion in patients with sepsis. Material and Method: Forty patients over 18 years of age who underwent fluid replacement for sepsis in the intensive care unit were included in the study. Patients with high intracranial pressure, congestive heart failure (EF