Kamu sektöründe çalışanların iş doyumlarının insan kaynakları yönetimi açısından incelenmesi
Assestment of job satisfaction public officers from the human resources management perspective
- Tez No: 612055
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsan kaynakları yönetiminin öneminin ve etkisinin arttığı, rekabet, küreselleşme ve teknolojinin günbegün değiştiği ve geliştiği dünyamızda“insan”kavramı vazgeçilmez bir faktör haline gelmiştir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde“insan”kavramının tanımı“toplum halinde bir kültür çevresinde yaşayan düşünme ve konuşma yeteneği olan, evreni bütün olarak kavrayabilen, bulguları sonucunda değiştirebilen ve biçimlendirebilen canlı”şeklinde ifade edilmiştir. Bu tanımdan yola çıkarak insanın düşünme ve ifade yeteneği ile bulguları sonucunda değiştirebilme ve biçimlendirebilme yeteneğinin olması psikolojik ve duygusal yönüne atıf yaptığı düşünülebilmektedir. İş yaşamında insanın psikolojik ve duygusal yönü ele alındığında, tepkisel bir yansıma olarak iş doyumu kavramı ortaya çıkmaktadır. İş doyumu kavramı, bir örgütte bulunan çalışan veya işgörenin ifa etmiş olduğu iş sonucunda elde ettiği duyusal ve manevi tutum bütünü şeklinde ifade edilebilmektedir. Bu araştırma, Ankara ve İstanbul'da bulunan muhtelif kamu kurumunda çalışan personellerde iş doyumu düzeyinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Saha çalışması sonuçlarında yer alan bulgu ve yorumlar anketi uygulayan 235 kişi ile sınırlı kalmıştır. Saha çalışması sonuçlarına göre, insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarının iş doyumu ile ilişkileri (ücret, iş ortamı, işin kendisi, ödüllendirme ve terfi) incelenerek insan kaynakları yönetimi fonksiyonları ile iş doyumu arasında çoğunlukla anlamlı bir ilişki ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of“human”has become an indispensable factor in our world where the importance and influence of human resources management is increasing, and competition, globalization and technology are changing and developing day by day. In the Turkish Language Association dictionary, the definition of the concept of“human”is expressed as“a living creature with the ability to think and speak around a culture in a society, to understand the universe as a whole, change and shape it in terms of the outcomes of the findings.”Based on this definition, it is considered that the ability of a person to think and express and the ability to change and format their findings refers to the psychological and emotional aspect. Considering the psychological and emotional aspects of human in business life, the concept of job satisfaction emerges as a reactionary reflection. The concept of job satisfaction can be expressed as whole of sensory and spiritual attitudes obtained by the employee or business person in an organization. This research was carried out in order to determine the level of job satisfaction among the personnel working in various public institutions in Ankara and İstanbul. The findings and comments in the field study results were limited to 235 people who conducted the survey. According to the results of the field study, by assessing the relationship of human resources management functions with job satisfaction (wages, work environment, rewarding and promotion of the job itself) it was observed that there is a meaningful relationship between human resource management functions and job satisfaction.