Balçova bölgesine ait MASW ve mikrotremör parametrelerinin coğrafi bilgi sistemine uyarlanması
Adapting MASW and microtremor parameters of Balçova area to geopraphic information system
  1. Tez No: 612086
  2. Yazar: NUSRET AĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Birçok bilim dalı ve alanda olduğu gibi jeofizik mühendisliğinde de yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen sonuçlar ait olduğu bölgenin özellikleri ve coğrafyası ile birlikte bir bütün oluşturacak biçimde sunulabilmesi, kolay anlaşabilmesi ve bilginin paylaşılabilmesi için zorunlu hale gelmiştir. Gelişen günümüz teknolojisi ile birlikte ortaya çıkan programlar sayesinde Coğrafi Bilgi Sistemleri uygulamaları yaygınlaşarak çalışmaların vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu kapsamda yapılan jeofizik çalışmalar da mikrotremör ve MASW yöntemi kullanılmıştır. Mikrotremör ölçülerinde tek istasyon yöntemi ile Nakamura tekniği uygulanarak zemine ait hakim periyot ve büyütme haritaları oluşturulmuştur. Çok kanallı yüzey dalgası (MASW) yöntemi, yeraltı tabakalarının fiziksel özellikleri makaslama (s) hızı ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle MASW yöntemi S-hızı değişimlerin belirlenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışma alanına ait Vs30 hız haritaları oluşturulmuş ve oluşturulan tüm haritalar CBS'ye aktarılarak yapılan çalışmaların ayrıntılı bir şekilde analiz yapılmasına ve görsel olarak bölgenin daha kolay incelenmesine olanak sağlanması hedef alınmıştır. CBS ile çalışılan bölgeye ait tüm bilgi ve kaynaklar, yapılan çalışmalar ile birlikte en iyi şekilde korele edilmiştir. Tüm bu kaynak, bilgi ve çalışmalar neticesinde elde edilen verilerin doğru bir biçimde işlenebilmesi için çok yaygın olarak kullanılan ARCGİS yazılımından faydalanılmıştır. Sonuç olarak Balçova ilçesinin sahil kısmında kalan mahalleleri oluşturan alüvyonların geniş yayılım sunduğu zeminler, deniz seviyesinden daha yükseklerde bulunan filiş fasiyesinin yer aldığı mahallelere göre düşük hız ve büyük zemin hakim periyotları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of studies carried out in geophysical engineering, such as that of many scholars and fieldwork, the results obtained have become compulsory in order to be able to be presented in a form that will form a whole together with the characteristics and geography of the region to which it belongs. Geographical Information Systems applications have become an indispensable part of the studies by means of the programs that emerged together with the developing technology of today. In this context, single source microtremor method and MASW were used in geophysical studies. In the microtremor measurements, Nakamura technique with single station method was applied dominant period and magnification maps of the ground were created. Multichannel surface wave method (MASW), which is physical properties of underground layers are directly related to share (s) speed. Therefore, the MASW method is widely use to determine S-rate changes. Vs30 speed maps of the study area were created and all maps transferred to the GIS. The aim of the study is to provide a detailed analysis of all studies and to allow easier visual inspection of the region. All the information and resources of the study region by GIS are best correlated with the studies. As a result of all resources, information and studies created the data for accurate processing Arcgis software was used. As a result, the alluvial deposits in the coastal are of Balçova district have wide spread, low velocity and large ground dominance periods have been observed compared to the regions with flysch facies higher than sea level.