Enhance and improve DC motor system by using optimization algorithms
- Tez No: 612098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
DC motor, endüstride yaygın olarak kullanılmaktadı. Gebelik dalgalanmalarından ve çevresel faktörlerden etkilenen motor performansını korumak için stabilitesi ve bakım hızı önemlidir. Bu nedenle, sistem kararlılığının gerekli hızını ve zamanını korumak önemlidir. Kontrolörlerin farklı bir yapısını ve özelliklerini geliştirdik. Bunlardan biri, esas olarak endüstriyel amaçlar için kullanılan oransal integral türev (PID) denetleyicisidir. Dayanıklılığı ve şasisi nedeniyle, PID temel olarak bir DC motorun hızını ve durumunu kontrol etmek için kullanılır. Ayrıca, PID kolaylığı nedeniyle daha yaygın hale gelmiştir hem donanım hem de sistem yazılımı açısından entegrasyon. Yarattığımız sistem bir DC motordur. Bu çalışmada, bir DC motorun hızını kontrol etmek için orantılı, integral ve türev orantılı (PID) regülatörler kullanılmıştır ve PID parametreleri, işletim sistemindeki açık çevrim etkileşiminin bir sonucu olarak belirlenmiştir. Daha sonra PID parametreleri, parçacık sırası optimizasyonu (PSO) ve Bat algoritması (BA) gibi Optimizasyon algoritmaları kullanılarak tahmin edilir. Üç algoritmanın sonuçları, üç kriter temelinde karşılaştırılır. PSO algoritması her ölçüt için yarasa Algoritmasından daha iyi sonuçlar verir.
Özet (Çeviri)
DC motor is widely used in the industry. Its stability and speed of maintenance are important to maintain engine performance, which is affected by pregnancy fluctuations and environmental factors. Therefore, it is important to maintain the required speed and time of system stability. We have developed a different structure and characteristics of the controllers. One of them is the proportional integral derivative (PID) controller, which is mainly used for industrial purposes. Because of its durability and chassis, the PID is mainly used to control the speed and state of a DC motor. Also, PID has become more common due to the ease of integration in terms of both hardware and system software. The system we created is a DC motor. In this study, proportional, integral and derivative proportional (PID) regulators are used to control the speed of a DC motor, and the PID parameters are determined as a result of open-loop interaction in the operating system. Later, the PID parameters are estimated using Optimization algorithms, such as particle order optimization (PSO) and the Bat algorithm (BA). The results of the three algorithms are compared based on three criteria. The PSO algorithm gives better results than bat Algorithm for each criteria.