Sağlıklı genç bireylerde gövde bölgesi kas kuvveti ve dayanıklılığının fonksiyonel parametrelerle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between strength and durabi̇li̇ty of the trunk muscle with functional parameters in healthy young individuals
  1. Tez No: 612112
  2. Yazar: ŞAFAK KUZU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET BÜYÜKTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
“Core”bölgesindeki kasların kuvvetinin ve enduransının düşük olması, omurganın pasif yapıları üzerinde aşırı bir fizyolojik strese neden olmakta ve bu durum da vücudun diğer yapıları boyunca ağrı oluşturabilmekte ve fonksiyonel performansı azaltabilmektedir. Bu çalışmanın amacı genç bireylerde“core”kasları kuvvetinin ve enduransının fonksiyonel parametrelerle ilişkisinin incelenmesidir. Gövde bölgesi kas kuvveti ve enduransının fonksiyonel parametrelerle ilişkisinin incelenmesi amacıyla çalışmaya yaş ortalaması 21,04±1,691 yıl olan 123 sağlıklı genç birey dahil edilmiştir. Çalışmada bireylerin demografik bilgileri,“core”kasları endurans ve kuvvet değerlendirmeleri, performansı değerlendiren fonksiyonel parametreler, duygu durumu, yaşam kalitesi, fiziksel aktivite düzeyi kaydedilmiştir.“Core”kasları kuvvet değerlendirmesi için modifiye push-ups testi, sit-ups testi kullanıldı.“Core”bölgesi endurans değerlendirmeleri için lateral köprü testi, Sorenson testi, gövde fleksörleri endurans testleri kullanıldı. Performansı inceleyen fonksiyonel parametrelerin değerlendirmesi için otur uzan testi, M.Quadriceps Femoris esneklik testi, dikey sıçrama testi, bilateral çömelme (Squat) testi, basamak inme testi, tek bacak üzerinde öne zıplama testi kullanılmışltır. Duygu durumu Beck Depresyon Anketi ile yaşam kalitesi Kısa Form 36 (SF 36) ile fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Low strength and endurance of the muscles in the“core”region cause excessive physiological stress on the passive structures of the spine, which can cause pain throughout the other structures of the body and decrease functional performance. The aim of this study was to investigate the relationship between strength and endurance of“core”muscles and functional parameters in healthy young individuals. 123 healthy young individuals with mean age of 21.04±1.691 years were included in the study to investigate the relationship between muscle strength and endurance of the trunk region and functional parameters. With in study demographic data,“core”muscles endurance and strength evaluations, functional parameters evaluating performance, emotional state, quality of life, physical activity level were recorded.“Core”muscles strength were measured modified push-ups test, sit-ups test;“core”muscles endurance evaluations included lateral bridge test, Sorenson test, trunk flexor endurance tests. For the evaluations of functional parameters sit-reach test, M.Quadriceps Femoris flexibility test, vertical jump test, bilateral Squat test, step down test, forward jump test on one leg. Emotional status was assessed by Beck Depression Questionnaire, quality of life was assessed by Short Form 36 (SF 36), and physical activity level was assessed by International Physical Activity Questionnaire (IPAQ).