Farklı açılardaki kalça abdüktör ve ekstansör izometrik kas gücünün tek bacak duruştaki postüral dizilime etkisi
The effect of hip abductor and extensor isometric muscle strength at different angles on postural alignment in single leg stance
- Tez No: 832796
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENGİN ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ATA ELVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, sağlıklı genç popülasyondaki farklı açılardaki kalça abdüktör ve ekstansör izometrik kas gücünün tek bacak ayakta duruşa geçiş sırasındaki femoral adduksiyondaki değişim ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya 18-32 yaş arası sağlıklı 47 birey dahil edildi. Bireylerin demografik bilgileri kaydedildi. Vücut kumpası ile SİAS arası mesafe referans alınarak pelvis genişliği ölçüldü. Kas gücü ölçümleri için Hand Held Dinamometre (Lafayette Instrument Company, ABD) kullanıldı. Kalçanın 10° adduksiyon, 0°, 10° abdüksiyon ve 30° abdüksiyon açılarındaki kalça abdüktör izometrik kas gücü ölçüldü. Kalçanın 10° ekstansiyon, 0°, 10° fleksiyon ve 30° fleksiyon açılarındaki kalça ekstansör izometrik kas gücü ölçüldü. Frontal plandaki postüral dizilimin değerlendirilmesinde PostureScreen Mobile® (PostureCo, Inc., Trinity, FL) (PSM) mobil uygulaması kullanıldı. Çift bacak duruştan tek bacak duruşa geçiş sırasındaki baş, omuz, pelvis açılarındaki değişim, Q açısındaki değişim ve femoral adduksiyon açısındaki değişim kaydedildi. Farklı açılardaki izometrik kas gücü ile postüral dizilimdeki değişim arasındaki ilişki Pearson korelasyon testi ile incelendi. Çalışmanın sonuçlarına göre, kalçanın tüm açı değerlerindeki abdüktör kas gücü ile femoral adduksiyon değişimi arasında orta düzeyde negatif yönlü ilişki bulundu. Kalça abdüktör izometrik kas gücü ile femoral adduksiyon arasındaki en yüksek korelasyon değeri kalça 0° izometrik kas gücünde (r=0,506) tespit edildi. Tüm açılardaki kalça ekstansör kas gücü ile femoral adduksiyon değişimi arasında orta düzeyde pozitif yönlü ilişki bulundu. En yüksek korelasyon katsayısı kalça 10° ekstansiyondaki kas gücünde (r=0,497) tespit edildi. Çalışmada, uzunluk-gerim ilişkine uyumlu kalça abdüktör ve ekstansör izometrik kas gücü sonuçları elde edildi. Tek bacak duruşa geçişteki femoral adduksiyondaki değişim ile kalça abdüktör ve ekstansör izometrik kas gücü arasında orta derecede ilişki bulunmuştur. Tek bacak duruşa geçiş sırasındaki femoral adduksiyondaki değişim, kalça abdüktör ve ekstansör kaslardaki uzunluk gerim ilişkisindeki değişim hakkında fikir vermektedir. Kalça abdüktör ve ekstansör izometrik kas gücü ile tek bacak duruştaki baş, gövde, pelvis açıları ve Q açısı arasında ilişkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between hip abductor and extensor isometric muscle strength at different angles and the change in femoral adduction during the double leg stance to single-leg stance in a healthy young population. 47 healthy individuals who is ages between 18-32 years were included in the study. The demographic information of the individuals was recorded. The width of the pelvis was measured to take distance between SIAS as a reference by using body caliper. A Hand Held Dynamometer (Lafayette Instrument Company, USA) was used for muscle strength measurements. Hip abductor isometric muscle strength was measured at 10° adduction, 0°, 10° abduction and 30° abduction angles of the hip. Hip extensor isometric muscle strength was measured at 10° extension, 0°, 10° flexion and 30° flexion angles of the hip. PostureScreen Mobile® (PostureCo, Inc., Trinity, FL) (PSM) application was used to evaluate the postural alignment in the frontal plane. The change in head, shoulder, pelvis angles and the change in Q angle during the transition from double-leg stance to single-leg stance were recorded. The relationship between isometric muscle strength at different angles and the change in postural alignment was examined using the Pearson correlation test. According to the results of the study, a moderate negative correlation was found between the abductor muscle strength at all angles and femoral adduction. The highest correlation value was found in the isometric muscle strength of the hip 0° (r=0.506) and the muscle strength at 30° abduction (r=0.496). A moderate negative correlation was found between hip extensor muscle strength at all angles and femoral adduction. The highest correlation coefficient was found in muscle strength at hip 100 extension (r=0.497). In the study, hip abductor and extensor isometric muscle strength results compatible with the strain-stress curve. A moderate relationship was found between the change in femoral adduction during the transition to single-leg stance and hip abductor and extensor isometric muscle strength. The change in femoral adduction during the transition to single-leg stance gives an idea about the change in the length-tension relationship in the hip abductor and extensor muscles. There was no correlation between hip abductor and extensor isometric muscle strength and head, trunk, pelvis angles and Q angle in single-leg stance.