Küre Dağları Milli Parkı'nın Kastamonu il sınırlarında ekoturizm potansiyelinin ecos yöntemi ile belirlenmesi
Determination of ecoturism potential with ecos method in Kastamonu provincial borders of Küre Mountains National Park
  1. Tez No: 612155
  2. Yazar: KAAN MEYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde kentleşmenin getirdiği yapılaşmalar, iş hayatındaki stres ve sosyal hayattaki psikolojik baskılar sebebiyle şehir hayatından uzaklaşma isteği ortaya çıkmaktadır. Bu istek doğrultusunda, doğal alanlara yönelik sürdürülebilir temelli bir turizm biçimi olan ekoturizme talep hızla artmaktadır. Ekoturizm faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi; doğa koruma bilincinin kazanılması, kaynak değerlerinin sürdürülebilir kullanımının sağlanması, yöre halkının ihtiyaçlarının ve doğal kullanım potansiyellerinin belirlenmesine dayanmaktadır. Bu doğrultuda, ekoturizm faaliyetlerine yönelik önerilerin geliştirilmesi her geçen gün hız kazanmaktadır. Bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmada, küresel ve ülkesel ölçekte büyük öneme sahip olan Küre Dağları Milli Parkı (KDMP)'nın Kastamonu il sınırında ekoturizm potansiyelinin belirlenmesi ve bu doğrultuda sürdürülebilir kalkınma yaklaşımlarına ilişkin stratejiler geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada, Ecotourism Opportunity Spectrum/Ekoturizm Fırsat Spektrumu (ECOS) yöntemi uygulama aracı olarak kullanılmıştır. ECOS yönteminin bir aşaması olan Hızlı Kırsal Değerlendirme (HKD) tekniği, yöre halkı ve yerel yöneticiler gibi ilgili paydaşların katılımının sağlanmasını desteklemiştir. HKD görüşmeleri, arazi etütleri ve büro çalışmaları, KDMP'nın Tampon Bölgesi'nde yer alan 55 köyün ekoturizm potansiyelinin tespit edilmesinde rol almıştır. ECOS yönteminin doğal peyzaj çekiciliği, ulaşılabilirlik, turistik alt yapı olanakları, turistik üstyapı fırsatları ve sosyo-kültürel peyzaj çekiciliğinden oluşan 5 ana bileşen çerçevesinde potansiyeller ve bu potansiyeller doğrultusunda stratejiler geliştirilmiştir. Bu stratejiler; genç nüfusun azalması, insan kaynaklarının eksikliği, konaklama ve yiyecek-içecek ihtiyaçları gibi temel gereksinimleri içeren hizmetlerdeki noksanlıkları, ekonomik ve altyapı problemleri konuları üzerinde yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The desire to move away from the city life emerges due to the settlements brought about by today's urbanization, stress in business life and psychological pressures in social life. In line with this request, demand for ecotourism, which is a sustainable based tourism form for natural areas, is increasing rapidly. İmplementation of ecotourism activities; to gain awareness of nature conservation, to ensure the sustainable use of resource values, the needs of the local people and the determination of their natural use potential is based. Accordingly, the development of proposals for ecotourism activities is gaining momentum. In this study, it is aimed to determine the potential of ecotourism potential of Kastamonu province of Küre Mountains National Park's (KMNP) which has great importance on global and national scale and to develop strategies for sustainable development approaches accordingly. In this study, Ecotourism Opportunity Spectrum (ECOS), was used as an application tool. Rapid Rural Apprasial (RRA) technique, which is a phase of the ECOS method, supported the participation of relevant stakeholders such as local people and local managers. HKD interviews, land surveys and bureau studies have played a role in determining the ecotourism potential of 55 villages in the Buffer Zone of KDMP. The potentials and strategies have been developed within the framework of the 5 main components of the ECOS method: natural landscape attractiveness, accessibility, touristic infrastructure opportunities, touristic superstructure opportunities and socio-cultural landscape attractiveness. These strategies focus on the subjects like; decrease in young population, lack of human resources, deficiencies in services including basic requirements such as accommodation and catering needs, economic and infrastructure problems.