Kırsal alan planlaması: Gemiciler köyü
Rural planning: Gemiciler village
- Tez No: 612167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kentlerde alınan planlama kararlarının negatif etkileri nedeniyle yaşam standartlarının düşmesi kırsal alanları çekici hale getirmiştir. Böylece kırsal alanlar kentlilerin günübirlik turizm faaliyetleri ve ikincil konutları için daha tercih edilebilir duruma gelmiştir. Ancak bu durum dokuyu göz ardı eden yapılaşmaların ve yatırımların önünü açmıştır. Bununla beraber kırsal alanların kendi içinde yüz yüze kaldığı sorunlar da bu alanları olumsuz yöne etkilemektedir. Bu sorunların en başında kırsal alandaki gelişmelerin sadece tarım odaklı ekonomik kalkınma çalışmaları ile sağlanabileceği düşüncesi gibi yanlış kararlar, köylerdeki nüfusun azalmasına neden olmuştur. Dünyada 1993 yılında İngiltere'de oluşturulan kırsal alan planlanmasına dair ilk rehberi olan,“Köy Tasarım Rehberi”kırsal dokunun korunup, geliştirilmesi için bir adım olmuştur. Ancak bu durum Türkiye'de farklı gelişmiştir. 2012 yılında kabul edilen“Büyükşehir Yasası”ile büyükşehir sınırları içinde kalan yerel yönetimlerin yetki ve sorumluluk alanları genişletilmiş ve kent-kır ayrımı ortadan kaldırılmıştır. Çalışma, kırsal dokunun korunması ve gelişmesine yönelik oluşturulan kırsal alan planlamasının önemi üzerinde durmaktadır. Bu kapsamda, kırsal alanlarla ilgili literatür taramasının ardından hem fiziki hem de sosyo-ekonomik alandaki gerilemenin nasıl önüne geçilebileceği araştırılmıştır. Alan çalışmasının ardından yöre halkı ile anket çalışması yapılmıştır. Bu şekilde kullanıcıların mekâna dair algı ve görüşlerine yönelik fikir edinilmiş ve mekânsal analiz paftaları hazırlanmıştır. Son olarak mekânın kalitesinin ve yaşam kalitesinin artırılması ile geleneksel dokunun ve kültürel mirasın korunması adına sorun ve potansiyeller belirlenerek kırsal alan planlamasına yönelik hedef ve stratejiler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The decrease in living standards due to the negative effects of the planning decisions in the cities has made the rural areas attractive. Thus, rural areas have become preferable for daily tourism activities and secondary housing of the citizens. However, this situation paved the way for constructions and investments that ignore the texture. However, the problems that rural areas face within themselves also adversely affect these areas. At the beginning of these problems, wrong decisions such as the idea that rural developments can only be achieved through agriculture-oriented economic development studies have led to a decrease in the population in the villages. The world's first guide to rural planning in the UK in 1993, "The Design of the rural fabric. However, this situation has developed differently in Turkey. With the 'Metropolitan Law' adopted in 2012, the authority and responsibility areas of local administrations within the metropolitan borders were expanded and the urban-rural division was eliminated.