Tekstil atığı katkılı polietilen matrisli kompozit üretimi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Production of textile waste added polyethylene matrix composites and investigation of the mechanical properties of them
  1. Tez No: 612168
  2. Yazar: HASAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ALBAYRAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İPEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
TEKSTİL ATIĞI KATKILI POLİETİLEN MATRİSLİ KOMPOZİT ÜRETİMİ VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmada keten-pamuk atıklarının polietilen matris içinde kullanılması sonucu elde edilen kompozit malzemeler incelenmiştir. Katı atık kabul edilen, tekstil atığı içerisinde yer alan keten ve pamuk atıkları kırıcı yardımıyla granül haline getirilmiş; toplamda 7 farklı oran içeren (kontrol numunesi: hacimce % 0 kumaş katkısı; keten: hacimce % 5, 10, 20; pamuk: hacimce % 5, 10, 20) numune grupları hazırlanmıştır. Polimer enjeksiyon kullanılarak elde edilen numuneler, mikro yapı, çekme testi, sertlik ve talaş kaldırılabilirlik açısından incelenip kumaş atığının polimer matris içinde kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Kopma dayanımı göz önüne alındığında yapılan kumaş katkısı kullanılan tüm numune gruplarında, kopma dayanımının kontrol numunesinden yüksek olduğu belirlenmiştir. Sertlik değerlerinden, pamuk katkısının sertlik değerini bir miktar arttırdığı belirlenmiştir. Kumaş katkısının talaş boyutlarını ve yüzey pürüzlülüğünü arttırdığı, talaş kaldırmada kullanılan devirin arttırılmasıyla talaş boyutlarında ve yüzey pürüzlülüğünde azalma olduğu gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF TEXTILE WASTE ADDED POLYETHYLENE MATRIX COMPOSITES AND INVESTIGATION OF THE MECHANICAL PROPERTIES OF THEM In this study, composite materials obtained by using linen-cotton wastes in polyethylene matrix were investigated. Linen and cotton wastes, which are accepted as solid wastes, are granulated with the help of crusher; the specimen groups with a total of 7 different contents of wastes (control sample: 0 % by volume of fabric additive; linen: 5, 10, 20 % by volume; cotton: 5, 10, 20 % by volume) were prepared. The samples obtained by using polymer injection were examined in terms of microstructure, tensile test, hardness, and chip removability; and the usability of fabric waste in polymer matrix was evaluated. When the fracture strength was taken into consideration, it was determined that the fracture strengths of the samples which have fabric additive were higher than the control sample. It was determined from the hardness values that the cotton additive increased the hardness value slightly. It has been observed that the fabric additive increased the chip length and also the surface roughness; and there are some decrease in chip length and also in surface roughness with the increasing the speed used in chip removal.