Bartın ili Ulus Drahna Vadisi örneğinde yeşil altyapı yaklaşımı ile kırsal alan planlaması
Rural planning with the green infrastructure approach in the case of Ulus Drahna Valley in Bartın province
- Tez No: 742263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde iklim değişikliğine bağlı artan sorunlar, çevrenin doğal dengesinin bozulması habitat parçalanmaları, hava kirliliği, su kaynaklarının yetersizliği veya verimli kullanılamamasından kaynaklı biyoçeşitlilik yok olmakla birlikte yeni çözümler aranmaya başlanmıştır. Yeşil altyapı yaklaşımında kırsal ve kentsel alanlarda yaşanan bu sorunlara cevap arayan, doğanın temiz hava ve su gibi ürün ve hizmetlerini geliştiren, tarımsal alanları geliştirmeye yönelik, yüksek kaliteli doğal, yarı doğal alanlar arasında bağlantıyı planlayan yaklaşımdır. Bartın sahip olduğu ormanları, bitki örtüsü, doğal güzellikleri, yaban hayatı, tarım ve turizm alanları ile kültürel mirası açısından çeşitlilikleri bir arada bulundurmaktadır. Bartın Ulus ilçesinde bulunan ovalar, yaylalar, yaban hayatı, zengin ekosistemi, bozulmamış doğası ile çok önemli bir yere sahiptir. Ulus İlçesi doğal alanları ve Küre Dağlarının bir bölümünde yer almasıyla turizmin cazibe noktası haline gelmiştir. Bu çalışmada, Bartın İli Ulus İlçesine bağlı Drahna Vadisi ve Küre Dağları Milli Parkı eteklerinde yer alan altı köy seçilmiştir. Ekolojik değeri yüksek bu yerleşimler ve yakın çevresinin başta ekoturizme kazandırılması, arazi kullanım durumları ve özellikle tarım uygulamalarının su kullanımı ile değerlendirilmesi sonucu yeşil alt yapı yaklaşımı ile kırsal alan yönetimi konusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, although biodiversity is on the verge of annihilation because of the increasing problems resulting from climate change, deterioration of the natural balance of the environment, habitat fragmentation, air pollution, and insufficient or inefficient use of water resources, new solutions have been sought. It is an approach that seeks answers to these problems experienced in rural and urban areas within the scope of green infrastructure, develops products and services of nature such as clean air and water, and plans the connection between high-quality natural and semi-natural areas to develop agricultural areas. Bartın has diversity in terms of forests, vegetation, natural beauties, wildlife, agriculture and tourism areas, and cultural heritage. The Ulus district of Bartın possesses very big importance with its plains, plateaus, wildlife, rich ecosystem, and unspoiled nature. Ulus has become a tourist attraction with its natural areas and its location within the Küre Mountains. In this study, six villages of the Ulus district of the Bartın province, which are located in the foothills of Drahna Valley and Küre Mountains National Park, were selected. Suggestions on green infrastructure approach and rural area management have been developed as a result of promoting ecotourism in these settlements having a high level of ecological value and their immediate surroundings, land use conditions, and improving the agricultural practices with the use of water.