Anyonik surfaktanların fonksiyonel özelliklerine polimerlerin etkisi
Effect of polymers on the functional properties of anionic surfactants
  1. Tez No: 612169
  2. Yazar: ÖZGÜR DENİZ TATLICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL GEÇGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada anyonik bir yüzey aktif madde olan sodyum dodesilsülfat ile suda çözünür iyonik olmayan ve farklı molekül ağırlıklarına sahip polietilen glikol polimerleri arasındaki etkileşim incelenmiştir. Polimer ve yüzey aktif madde arasındaki etkileşimler iletkenlik ölçümüne dayanan kondüktometrik yöntem kullanılarak tayin edilmiştir. Aynı zamanda bu teknikle bulunan sonuçların tutarlı olup olmadığı boya çözündürme tekniği ile de kontrol edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, sodyum dodesil sülfat çözeltilerine polimer ilavesi ile yüzey aktif maddenin kritik misel konsantrasyonunda önemli miktarda bir azalma meydana geldiğini göstermiştir. Polimer ile yüzey aktif madde arasındaki kompleks oluşumuna ait olan serbest enerji, entalpi ve entropi gibi termodinamik parametreler hesaplanmıştır. Hesaplanan bu parametreler kompleks oluşumunun termodinamik bakımdan kararlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction between sodium dodecylsulfate, an anionic surfactant, and water soluble non-ionic polyethylene glycol polymers with different molecular weights was examined. The interactions between polymer and surfactant were determined via the conductometric technique based on conductivity measurement. At the same time, the consistency of the results obtained with this technique was checked with dye dissolution technique. The obtained results showed that the addition of polymer into sodium dodecyl sulfate solutions led to a significant decrease in the critical micelle concentration of the surfactant. Thermodynamic parameters (such as free energy, enthalpy and entropy) of the complex formation between polymer and surfactant were calculated. These calculated parameters displayed that the complex formation is thermodynamically stable.