Elektrikli kara araçları için güneş enerjisi destekli bir şarj istasyonunun tasarımı
Design of a solar-assisted charging station for electric vehicles
- Tez No: 612175
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Transportation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünya nüfusundaki artış ile konut, hizmetler ve tarım, teknolojinin hızla ilerlemesi ile sanayi ve tüm bunların ortak ihtiyacı olan ulaşım alanında gün geçtikçe enerji ihtiyacı artmaktadır. Dolayısıyla, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için çok önemlidir. Ulaşım sektörünün enerji kullanımındaki payı fazla olduğu için son yıllarda elektrikli araç ve şarj istasyonlarına olan yatırımlar ivme kazanmıştır. Bu süreçte, şarj istasyonlarının güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklardan enerjilerini üreterek şebekeye olan yükü ve araç dolum maliyetlerini azaltması beklenmektedir. Bu tez kapsamında, İzmir ili için alışveriş merkezlerinde geçirilen süreler, mevcut araç (100) ve şarj istasyonu sayısı (12) referans alınarak fotovoltaik panel (2,75-15 kWp) ile desteklenmiş şebekeye bağlı bir şarj istasyonunun Matlab\Simulink aracılığıyla yenilenebilir enerji, talep ve güç dengesi blokları kullanılarak bir simülasyon modeli oluşturulmuştur. Elektrikli aracın geliş zamanı, istasyonda ne kadar kalacağı ve geldiği andaki bataryasının doluluk oranı rassal olarak hesaplanmıştır. Araçlara aylık gerekli enerji (700 kWh/m) sağlama sırası, fotovoltaik, akü ve şebeke gücü şeklinde olmaktadır. Yenilenebilir enerjinin kullanıma etkisi, boyutlandırmasının maliyet analizi, batarya büyüklüğünün önemi ve amortisman süresinin, sistem yatırımı için önem arz ettiği sonucuna varılarak, sistem senaryoları oluşturulmuş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The energy demand; where in house, services and agriculture, in direct proportion to world population then the industrial with the rapid progress of technology; all of these common needs in the field of transportation, is increasing day by day. Therefore, the use of renewable energy sources is particularly important for developing countries such as Turkey. Investments in electric vehicles and charging stations have gained momentum in recent years as the transportation sector has a large share in energy use. In this process, charging stations are expected to generate their energy from renewable sources such as solar energy and reduce the load on the grid and vehicle charging costs. Within the scope of this thesis, a simulation model of a charging station connected to the grid supported by photovoltaic panel (2,75-15 kWp) is created by Matlab\Simulink based on the times spent in shopping centers, the number of vehicles (100) and charging stations available (12) for İzmir. This model consists of renewable energy, demand and power balance blocks. The arrival time of the electric vehicle, how long it will stay at the station and the battery's fullness ratio are calculated randomly. The order of supplying energy (700 kWh/m) to the vehicles a month is, photovoltaic, battery and grid power. The effect of renewable energy on usage, cost analysis of sizing, importance of battery size and depreciation period are important for system investment, scenario suggestions are presented.