Dynamic analysis of growth, poverty and inequality in West African countries
Batı Afrika ülkelerinde ekonomik büyüme, yoksulluk ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişkilerin dinamik analizi
  1. Tez No: 612174
  2. Yazar: OLUWASEUN ADEOYE OYEBAMIJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TÜRKEKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım ve Çiftlik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yoksulluk ve eşitsizlik küresel yeni dünyanın karşılaştığı iki ana sorunudur. Klasik ekonomistler, çarpan etkisinden dolayı ekonomik büyümedeki artışın, yoksulluk ve gelir eşitsizliğini azaltacağı görüşündedir. Bununla birlikte, küresel dünyanın genelinde görülen büyüme oranındaki artış, beklenidiği gibi bir sonuç (yoksulluk ve gelir eşitsizliğinin azalması) yaratmamıştır. Ancak tanık olunan, artan bir yoksulluk ve gelir eşitsizliği ile birlikte büyüyen ve küreselleşen bir dünyadır. Bu araştırmada ekonomik büyüme tarım ve tarım dışı büyüme olarak iki farklı şekilde ele alınmıştır. Bu ayırım, iki sektörden hangisinin yoksulluğun ve gelir eşitsizliğinin azaltılmasında dinamik olarak etkili olduğunu tespit etmek için yapılmıştır. Bundan dolayı, bu araştırmada, Batı Afrika ülkelerinde büyüme teorisi çerçevesinde büyümenin dinamiklerini araştırmak ve bu ülkelerde, kurulan büyüme modeli ile büyümenin yoksulluk ve gelir eşitsizliği üzerindeki etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu araştırmada 1970-2015 yılları arasında 13 Batı Afrika ülkesine ait panel verileri kullanılmıştır. Bu ülkelerin ekonomik büyüme, yoksulluk ve gelir eşitsizliği düzeyini etkileyen makro ekonomik değişkenlerin beşer yıllık hareketli ortalamaları kullanılarak analiz yapılmıştır. Dinamik büyüme modeli sonuçları tarım sektöründen tarım dışı sektöre doğru büyümenin olduğunu, tarım dışı sektörden tarım sektörüne dinamik bir büyüme olmadığını göstermiştir. Ayrıca, gelir eşitsizliği ve yoksulluğu ilişkin dinamik modellerin sonuçları, siyasi istikrarın, eğitimin ve tarım dışı büyümenin yoksulluk açığını azaltmada önemsiz olduğunu, ancak yoksulluğun azaltılmasında tarımsal büyümenin en önemli etken olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Poverty and inequality are undoubtedly the two major challenges facing the new global world. The recent spurt in growth rate around all spectrum of the global world has intrinsically not resulted in such expected outcomes (declining poverty and income inequality). What we have witnessed however is a growing global world accompanied by poverty and income inequality. This study decomposed growth into two distinct categories: agricultural and non-agricultural growth. Thus, this research set out to re-visit the growth theory in an attempt to further investigate the dynamics of growth in the Western part of Africa and to pin-point the resultant effect of the growth model of this part of the world on poverty and income inequality. The research used a 5-year moving average panel data of 13 West African countries from 1970-2015. Results showed a dynamic growth from the agricultural sector to the non-agricultural sector, but no dynamic growth from the non-agricultural sector to the agricultural sector. In addition, the dynamic results of income inequality and poverty have revealed that political stability, education, and non-agricultural growth are essential to reducing the gap in poverty. Agricultural growth, however, is the key player in achieving poverty reduction.