Renal transplantasyon yapılan hastalarda nakil sonrası kemik kaybında etkili olan faktörler ve kan gazı ile ilişkisinin belirlenmesi
Factors effecting bone loss after transplantation in patients with renal transplantation and determination of their relationship with blood gas
  1. Tez No: 786315
  2. Yazar: YAKUP VARANK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET ERDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Osteoporoz, renal transplantasyonunun önemli bir komplikasyonudur. Transplantasyondan sonraki ilk 6-12 ay boyunca belirgindir sonra daha düşük bir oranda devam eder. Çalışmamızın amacı renal transplantasyon yapılan hastalarda (RTR) kemik kaybı sıklığının saptanması ve ilişkili faktörlerin belirlenmesidir. Çalışmamızda 150 RTR değerlendirildi. Hastaların; yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi (BKİ), primer hastalık, diyaliz türü, diyaliz süresi, nakil türü, renal transplantasyon süresi, steroid kullanım öyküsü, immünsupresif öyküsü, kümülatif steroid dozu, hastanın aldığı immunsupresif rejimi, diyabet öyküsü, dual-energy x-ray absorptiometry, glomerüler filtrasyon hızı (GFH) ve biyokimyasal belirteçleri değerlendirildi. L1-L4 total kemik mineral dansitometri (KMD) ölçümünde %24,6, Femur boyun KMD ölçümünde %21,3 osteoporoz saptandı. Hastaların primer hastalıkları, kümülatif steroid dozu, GFH, albümin, alkalen fosfataz, fosfor ve kalsiyum düzeyleri, canlı veya kadavradan nakil olmaları, nakil öncesinde steroid öyküsü, nakil öncesinde immünsupresif öyküsü ve aldıkları immünsupresif rejimler ile lomber vertebra ve femur boyun KMD değerleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p >0,05).
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a complication of renal transplantation. The reduction in bone mass is particularly evident during the first 6-12 months after transplantation, then continues at a lower rate. The aim of our study is to determine the frequency of bone loss and related factors in patients undergoing renal transplantation (RTR). 150 RTRs were evaluated in our study. Patients; age, gender, body mass index (BMI), primary disease, type of dialysis, duration of dialysis, type of transplantation, duration of renal transplantation, steroid use, immunosuppressive history, cumulative steroid dose, immunosuppressive therapy taken by the patient regimen, diabetes history, dual-energy x-ray absorptiometry , glomerular filtration rate (GFR) and biochemical markers were evaluated. Osteoporosis detected in 24.6% of the patients in L1-L4 total bone mineral densitometry(BMD) measurement,and 21.3% of the patients in femoral neck BMD measurement. The primary diseases of the patients, cumulative steroid dose, GFR, albumin, alkaline phosphatase, phosphorus and calcium levels, transplantation type, steroid history, immunosuppressive history and immunosuppressive regimens, and lumbar spine and femur neck BMD values were not found significant (p >0.05).