Etkileşimli filmlerin yapım süreçleri
  1. Tez No: 61220
  2. Yazar: T.VOLKAN YÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. YALÇIN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne ve Görüntü Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET 1970'li yıllardan sonra gelişen bilgisayar teknolojisi ile birlikte sinema ve televizyon alanlarında yeni gelişmeler yaşanmaya başlamıştır. Televizyon alanında bilgisayar teknolojisinin yardımıyla etkileşimli televizyon yayıncılığının yapılması mümkün olmuştur. Sinema alanında ise“etkileşimli filmler”olarak adlandırılan yeni tür film yapılan ortaya çıkmıştır. Bu filmlerin en büyük özellikleri izleyiciyi sunulan aksiyon karşısında pasif olmaktan kurtarıp aktif hale getirmeleridir. Etkileşimli filmler bilgisayar teknolojisinin kullanıldığı kendilerine özgü bir çekim öncesi, çekim ve çekim sonrası süreci sonunda hazırlanarak izleyicinin sunulan aksiyona müdahale edebilme fırsatını sunarlar. Ayrıca sunum ortamlarında da izleyicilerin yönlendirme yapabilmeleri için bilgisayar teknolojisi kullanılmaktadır. Yapılan araştırmada etkileşimli filmlerin yapım süreçleri, doğrusal (linear) filmler ile karşılaştırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since 1970' s there have been new developments in the television and cinema field with the development of computer technology. The interactive broadcasting has been made with the help of computer technology in the television field. On the other hand in the cinema field there have been new movie formations which are called“interactive movies”. The most important feature of these movies to make the audiences active in the represented action instead of being passive audiences. The audiences can take part in the represented action with the use of computer technology. As this kind of movies can give a chance to the audiences to take part in the represented action these movies require a special preproduction, production and postproduction process. In addition the computer technology is required to give the audiences an opportunity to participate in the represented action. In this study, the process of formation for the inteactive movies has been rewieved and clarified with the comparison of linear movie formations.